krátké zbraně,  Novinky

LAR Grizzly

O pistolích LAR Grizzly slyšel asi každý fanda do palných zbraní, ale mimo Severní Ameriku s nimi má osobní zkušenost jen málokdo. Jeden takový člověk se nám ozval, a tak jsme rádi využili možnost tuto impozantní zbraň vyzkoušet.

Konstrukce zbraní Grizzly pochází z 80. let od (nyní 83letého) amatérského konstruktéra Perryho J. Arnetta. Ten mimo jiné prodal licenci svého US patentu 4 253 377 z roku 1981 na samonabíjecí pistoli s vyměnitelnou ráží firmě LAR Manufacturing ve West Jordanu v Utahu (ochrana vypršela 13. října 1998). Zní to trochu podezřele, takových zbraní přece bylo v minulosti víc. Patent hovoří o změně ráže (typu náboje) pouhou výměnou hlavně. Konkrétně se má jednat o pistoli M1911 ráže 45 Auto a změnu na menší náboj 38 Wadcutter. Další díl k výměně je hlavňová objímka (bushing), i když ne nutně, a také zásobník. Všechno ostatní musí fungovat dál i s jiným, méně výkonnějším nábojem zcela jiných rozměrů.

Skoro by se dalo říct, že víc než konstrukce samotná je u pistole Grizzly zajímavá možnost rychlé změny ráže, resp. k tomu dodávané kity. Velmi časté byly ke zbraním ráže 45 WinMag kity 45 Auto nebo 10 mm Auto, kombinací však bylo podstatně víc.

Jelikož se mezi veřejností šušká spousta pověstí a zaručených zpráv, jež se týkají zejména vztahů mezi Arnettem a vedením společnosti LAR, rozhodl se Perry J. Arnett uveřejnit na sociálních sítích poměrně důkladný popis okolností spojených s vývojem pistolí Grizzly. Přinášíme zde pár úryvků z textu uveřejněného 2. února 2007:

Když pro mě LAR Mfg. Co. vyráběla první várku předprodukčních prototypů pistolí Grizzly na základě licence, hledali jsme pro ně hlavně. Fungoval jsem jako interní konzultant společnosti LAR, protože jsem jim poskytl licenci a měl jsem nejlepší představu o konečném výsledku. Navrhl jsem, aby se objednaly výkovky hlavní od firem Cibule nebo Terpentýn, protože to byly jediné, které byly k dispozici a byly vyrobeny z oceli 4150 GM – Government Modified, tedy nejpevnější hlavňové oceli, jež byla tehdy cenově dostupná. Nevědělo se, jak se zbraň bude prodávat, a tak se místo toho sehnalo pár polotovarů hlavní pušek Douglas ráže .45, ze kterých bylo vyrobeno asi šest hlavní Grizzly. Byly řádně dimenzované a tepelně zpracované, alespoň pokud je mi známo…

Seznámení s kdysi nejvýkonnější pistolí na světě vám přináší článek LAR Grizzly na stranách 14 až 18 Střelecké revue číslo 12 ročníku 2023.

Střeleckou revui č. 12/2023 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis