dlouhé zbraně,  Novinky

Legenda jménem Barrett

Pravděpodobně jste už někdy viděli fotografie vojáků ze začátku druhé světové války s protitankovou puškou. Nešťastníky s více než dvoumetrovým monstrem vývoj tanků velice rychle odstranil z bojiště a jejich výzbroj tiše zrezivěla ve skladištích. Až téměř po padesáti letech se zjistilo, že to nebyl zase tak beznadějný nápad.

Příchod pušek Barrett na bojiště nezpůsobil jenom revoluci v odstřelovačské práci, ale přinesl rovnou novou kategorii zbraní. Použití kombinace existujícího náboje 50 BMG – nyní také nazývaného 12,7 x 99 mm NATO – v přesné samonabíjecí pušce Barrett M82 prakticky vedlo k zavedení nové třídy pušek velké ráže, jakými dnes disponují odstřelovači většiny států světa.

Bojová užitečnost odstřelovačské pušky velké ráže se nesčetněkrát prokázala v mnoha konfliktech včetně válek v Iráku, Afghánistánu, proti Islámskému státu nebo nyní na Ukrajině. Ronnie Barrett kdysi poukázal na skutečnost, že jednou ranou za dva dolary lze na zemi zneškodnit letadlo za mnoho milionů.

První Barrettova samonabíjecí puška postavená okolo náboje 50 BMG se objevila v roce 1982. Mezi hlavní konstrukční prvky patří poměrně unikátní řešení se zákluzem hlavně a rotační závorník, jenž je vybaven akcelerátorem poháněným energií zpětného rázu. Výsledkem byla zbraň, jež svou konstrukcí dostatečně redukovala zpětný ráz vnímaný střelcem. S tím pomohla i masivní dvoukomorová úsťová brzda. Barrett je považován za vynálezce první zbraně ráže 50 BMG s možností odpalování z ramene. Ještě během roku 1982 si k její produkci založil firmu Barrett Firearms Manufacturing Co., Inc…

… Nabídku bullpupů ještě doplnil model M99. To je jednoranová zbraň, původně v ráži 50 BMG. V nabídce ji najdeme od roku 1999. Její předností má být velmi tuhé pouzdro závěru vyrobené z jednoho kusu hliníkové slitiny a velmi přesná hlaveň. V roce 2001 s ní byl ustaven světový rekord ve střelbě na 1000 yardů, když byl dosažen rozptyl pětiranové položky jen 4,09ʺ (104 mm).

V roce 2005 firma Barrett představila svou alternativu k 50 BMG – 416 Barrett (10,4 x 83 mm); Tvůrcem byl Chris Barrett. Čtyřistašestnáctka si na 1 km uchovává podstatně víc energie než 50 BMG. S monolitickou střelou 25,2 g (398 grs) má z 32ʺ hlavně počáteční rychlost 960 ms-1. Počáteční energií 8700 J překonává i 408 CT. Střela je nadzvuková ještě ve vzdálenosti 1700 m. V České republice neexistuje omezení ráží ručních zbraní pro civilní použití. V některých státech USA (Kalifornie, New Jersey) a v dalších zemích (například Argentina, Rakousko, Belgie, Litva, Itálie, Nizozemsko) však restrikce jsou, a to na náboj 50 BMG. Ne však na jiné, takže prodej takto výkonných, vlastně ještě výkonnějších zbraní nominálně menší ráže tam celkem kvete. První puška v nové ráži 416 Barrett byl model M99; dnes je nabízena v obou rážích, tedy i v původní 50 BMG. Hlavně ráže 416 Barrett jsou dlouhé 32ʺ, 50 BMG zůstávají v klasické délce pušek Barrett, tj. 29ʺ.

Vzniku, vývoji, nasazení a současnému stavu a nabídce pušek Barrett je věnována monografie Střelecké revue číslo 6/2023. Najdete ji na stranách 79 až 89 pod názvem Legenda jménem Barrett.

Střeleckou revui č. 6/2023 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis