Novinky,  ostatní

Less Lethal System FN 303

Redakci Střelecké revue se neúmyslně podařilo zařadit do únorového čísla žhavě aktuální článek. Na záběrech z útoku na washingtonský Kapitol jste si mohli všimnout příslušníků ochranky s neobvyklou zbraní. Vypadala jako velmi krátká útočná puška, ale měla bubnový zásobník a na boku pažby nádržku na stlačený plyn. Je to speciální zbraň vyvinutá belgickou firmou FN.

FN 303 je soubor dvou méně než smrticích donucovacích prostředků fungujících na stlačený plyn. Jeho účelem je jednak obrana před pachateli jakéhokoliv násilí s 99% jistotou, že přežijí zásah ruky zákona, a dále značkování, tedy označování agresivních jedinců nebo organizátorů nepokojů v davu pro pozdější zadržení. V praxi se jedná o velmi prověřené prostředky, jež by zdravému jedinci neměly vážněji ublížit, ale i tak mu uštědří úder postačující ke zklidnění nebo alespoň přibrzdí násilné chování. Odvěký problém obrany a sebeobrany spočívá ve faktu, že použití skutečně účinných zbraní obvykle vede k těžkému zranění nebo smrti pachatele a ostatní zbraně zase nemusí mít dostatečnou účinnost, pohotovost apod.

Opravdu důkladný popis zbraní, nábojů a účinků zbraně nazvané Less Lethal System FN 303 najdete v článku na stranách 56 až 59 únorového čísla ročníku 2021.

Koupit časopis