krátké zbraně

Levné revolvery Zastava

Podle informací od prodejců čeští zákazníci požadují především levné zbraně na dostupné střelivo, a to zejména zbraně pro osobní obranu. I když tuto větu nemám v oblibě, je pravda, že velmi často přichází zákazník do prodejny s dotazem Potřebuji něco levného domů na obranu, máte něco?

Jak jste asi zaznamenali, komisní prodej krátkých palných zbraní není to, co býval. Držitelé zbrojních průkazů se už tak často pistolí a revolverů nezbavují a ani je příliš neobměňují. Každopádně je poptávka po levnějších zbraních stále vysoká. Při návštěvě prodejny Armyshopu v Rakovníku jsem narazil na revolver z kategorie přesně takových – vyhledávaných – levných zbraní.

Jugoslávskou, později srbskou zbrojovku Crvena Zastava dnes známe jako Zastava Arms se sídlem v srbském Kragujevaci. Zbrojovka má víc než 170letou tradici ve výrobě zbraní a její produkty jsou u nás populární zejména v podobě klonů útočné pušky Kalašnikov a napodobenin samonabíjecí pistole TT 30/33. Revolvery Zastava jsou prakticky neznámé.

Zastava M83 je revolver klasické konstrukce s ocelovým rámem. Základní koncepce vychází ze starších typů Smith & Wesson (rám, uzamčení válce, ovládání). Automatická pojistka proti neúmyslnému výstřelu připomíná Ruger Security Six, nebo Taurusy.

Nabízené, zpravidla nestřílené revolvery Zastava M83 ze skladových zásob jsou opatřeny hlavní o délce 2,5ʺ s horní lištou, na které je pevná ocelová muška. Hledí je rovněž pevné. Hlaveň má drážkovaný vývrt obvyklého typu. Nábojový válec na šest nábojů 357 Magnum má číslované nábojové komory a v uzamčení při výstřelu nevykazuje vyšší vůle, než je běžné u tohoto typu obranné zbraně. Revolver se také vyráběl v pistolové ráži 9 mm Luger a v nabídce byly různé délky hlavní.

Zbrojovka Zastava není proslavená nějakými převratnými modernizacemi. Spíš od ní můžete čekat kopie osvědčených typů, vyrobené z kvalitních materiálů. Revolvery možná nejsou vrcholem techniky, ale v kategorii dvojčinných modelů s ocelovým rámem svojí cenou konkurují použitým policejním revolverům, dováženým z USA. Takže můžeme očekávat hodně muziky za málo peněz. Podrobnosti najdete na stranách 26 až 27 Střelecké revue číslo 3/2024.

Střeleckou revui č. 3/2024 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis