dlouhé zbraně,  Novinky

Liwa Chayeh pro lov i sportovní střelbu

Že se dá v puškařině ještě leccos vymyslet, o tom jsem se na začátku roku 2024 přesvědčil na vlastní kůži. Nová přímotažná kulovnice Liwa Chayeh Z20 ráže 308 Win přinesla zajímavé inovace klasických vzorů a svojí přesností z krabice nabízí dobrý základ i třeba pro střelecké soutěže, například v Lovecké kulové střelbě.

Jak se to vyslovuje? Chaje? Čaje? Firma Liwa Arms pro svůj výrobek připravila skutečně neobvyklý název. Pokud si vygooglíte původ slova Liwa, zavane vás to na Střední východ.

Liwa je největší oáza v Abú Dhabí, naleznete ji u pouště Rub al-Chálí. Slovo chayeh má kořeny v perské kultuře a volně se překládá jako život, přeneseně také jako zatažení rány rozžhaveným kovem. Že se ale Chayeh vyslovuje čeja, to mi museli říct přímo v Liwa Arms.

Chayeh na první pohled zaujme svým přímotažným mechanismem, který vychází z uzamykání válcovým odsuvným závěrem. Rotaci závěru provádí mechanismus napojený na přímotažnou otevírací páku. Páka je dostatečně velká s velkou kuličkou, její chod je asi 40 mm.

Ovládání je intuitivní, brzy si ho nacvičíte. Tradiční závěrové řešení je otevíráno rotačním mechanismem doplněným o čtvrtý uzamykací ozub v otáčecím kloubu, avšak samotný závěr je léty ověřené řešení. Závěr je osazen klasickým vytahovačem a vyhazovačem; při pohledu na hlavu závěru byste ani nepoznali, že se odemčení děje přímotahem. Tělo závěru je kanelované pro snížení hmotnosti a vyšší estetiku.

… Liwa Arms zapracovali také na pažbách. Varianty tvoří nejen dřevo, ale také sportovněji laděné lamino, polymer se soft-touchem i bez něj a exkluzivní varianta z karbonu, tedy z kompozitu plněného uhlíkovými vlákny. Liwa Arms má v pažbách svůj podpis – odlehčení materiálu před botkou. Na první pohled nad tím kroutíte hlavou, ovšem pro uživatele to je nejen ušetření pár deka váhy, ale také další manipulační bod při ovládání zbraně. Otvor po chybějícím materiálu navíc přináší další deformační zónu pro rozložení energie zpětného rázu.

V řadě arabských zemí si uvědomují, že ropa nepoteče věčně. Mezi novými továrnami se také objevují zbrojovky. Vzhledem k dostatku kapitálu si mohou dovolit nejen výrobu osvědčených konstrukcí, ale i vlastní vývoj a sériovou výrobu méně tradičních zbraní. Příkladem může být právě kulovnice, představená, včetně střeleckého testu, v článku Liwa Chayeh pro lov i sportovní střelbu na stranách 27 až 29 Střelecké revue číslo 5/2004.

Střeleckou revui č. 5/2024 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis