Novinky,  ostatní

Londýnská ilegální 3D manufaktura

Londýnská metropolitní policie informovala o svém nedávno provedeném úspěšném zátahu proti ilegální výrobě zbraní. Zřejmě se jednalo o zatím největší případ odhalení výroby zbraní technologií 3D tisku ve Spojeném království.

FGC má být zkratka pro Fuck Gun Control, což asi není potřeba překládat, a číslice 9 samozřejmě patří k ráži 9 mm Luger. O úmyslech tvůrců tedy není třeba pochybovat, ve většině států světa je výroba palných zbraní bez licence přísně postihována a nemusí se jednat hned o Velkou Británii, kde jsou na zbraně držené civilisty velmi alergičtí. V dubnu 2021 se objevil program na verzi FCG-9 Mk II, který se vyznačuje jednodušší výrobou. Obecně se má za to, že kdo je vybaven 3D tiskárnou, bude na výrobu potřebovat materiál v hodnotě asi 400 amerických dolarů.

Karabina FCG-9 je velmi jednoduché konstrukce s dynamickým závěrem. Akceptuje zásobníky Glock. Má dokonce i lištu picatinny, protože postrádá vlastní mířidla. Nebezpečná je tím, že její konstrukce zcela eliminuje potřebu použití továrně a profesionálně vyráběných dílů, resp. hlavních částí zbraně. Materiálem horního a spodního rámu je tištěný polymer. Zásobník lze vyrobit stejným způsobem, nebo se může použít originál Glock nebo jiný zásobník kompatibilní s Glockem. Spoušťový mechanismus je převzat z airsoftových AR-15, a to včetně pistolové rukojeti…

Podrobnosti o případu tištěných zbraní najdete v článku Londýnská ilegální 3D manufaktura na stranách 6 až 7 prvního čísla Střelecké revue ročníku 2023.

Střeleckou revui č. 1/2023 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis