krátké zbraně,  Novinky

M-Arms a Kratos 1911

Žiga Mandelj nejdřív potřeboval ladit své pistole pro soutěžní účely (IPSC, IDPA), ale chyběly mu díly, a tak se rozhodl nějaké vytvořit. Začal vyrábět díly a příslušenství zbraní pro sebe a posléze i pro své střelecké kolegy. Dnes je hrdý na to, že kombinuje své střelecké dovednosti s inženýrskými znalostmi, což je cesta ke špičkovým produktům v oboru střelných zbraní a příslušenství. Neváhá při tom konzultovat i s dalšími špičkovými střelci akčních disciplín. Firma M-Arms jich ostatně nějakou formou podporuje na tři desítky – a najdou se mezi nimi skutečně světoznámá jména nejen ze Slovinska, ale prakticky z celého světa. (K nejpřednějším patřil i u nás dobře známý Jorge Ballesteros, 39letý španělský policista, který za tragických okolností zemřel v Madridu počátkem roku 2023.)

Novinkou je však hotová zbraň. Vznikla ve spolupráci M-Arms a špičkového švýcarského výrobce především sportovních zbraní, firmy Phoenix. Celkově je Kratos 1911 na první pohled extrémně přesně vyrobená zbraň. Funkce hlavních částí a pohyblivých součástek je velmi hladká. Žigu Mandelje jsem vyzpovídal v Norimberku především o tom, jak je to s nutností zbraň čistit. Odpověděl, že v zásadě to není nutné dělat často, tolerance zbraně jsou tak úzké, že se pistole znečišťuje velmi pomalu. Intervaly mezi čištěním jsou tak větší stovky výstřelů, ale otestovány prý má tisíce.

V našich končinách poměrně neznámý výrobce a ladič především pistolí ukazuje schopnosti, jinak přisuzované spíš zámořským firmám.

S novou firmou a jejími výrobky se můžete seznámit v článku M-Arms a Kratos 1911 na stranách 12 a 13 Střelecké revue číslo 6 ročníku 2023.

Střeleckou revui č. 6/2023 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis