dlouhé zbraně,  Novinky

Marlin 1895 SBL – první od Rugeru

První z nových pušek Marlin vyrobených společností Sturm, Ruger & Co., nerezový model 1895 SBL v ráži 45-70 Government, je nyní v prodeji i u nás a je na čase prověřit, jak Ruger ctí dědictví po Marlinovi, poněkud pošramocené pod dřívější taktovkou Remingtonu.

KDYŽ firma Remington v roce 2007 koupila značku Marlin, mluvilo se o dramatickém poklesu kvality výroby, zejména lícování a povrchové úpravy. Abychom byli spravedliví, většina pušek, v Severní Americe lidově zvaných Remlin, fungovala dobře, ale často vyžadovaly dodatečný zásah puškaře. Po několika letech Remington kvalitu zvedl a existuje spousta skvěle fungujících pušek, ale značka už byla v očích zákazníků poškozena. Provedení nikdy neodpovídaly tomu, co se namnoze dalo dřív očekávat od firmy J. M. Marlin.

… Označení SBL je zkratka pro Stainless Big Loop, tj. nerezový model se zvětšeným okem na ovládací páce. SBL je moderní a velmi praktické provedení v Americe stále a dlouhodobě osvědčeného designu pušek lever action a na základě toho si zaslouží být posuzováno.

Firma Ruger se nepokusila znovu vytvořit starého marlina, ale svým obvyklým způsobem zkonstruovala pušku pro 21. století, jež je stvořena pro lov velké zvěře na blízkou až střední vzdálenost.

Díky našemu nadšenému čtenáři jsme měli možnost prohnat jedno esbéelko na střelnici. Puška byla osazena variabilním zaměřovačem Vortex Crossfire II Scout 2–7 x 32. Na ústí hlavně byl nasazen krátký tlumič od české společnosti GIS. Majitel zbraně ji pojal jako naháňkovou, tento variábl svědčí malým až středním vzdálenostem střelby a tlumič zase ušetří uši kolegů lovců i případně psů na lovu. Původní náboje 45-70 Government přijaté do americké výzbroje v roce 1873 měly těsně nadzvukovou 500 grs (32,4 g) těžkou střelu. S moderními laboracemi (resp. zbraněmi) se můžeme dostat na o dost větší energii střel. Například sám majitel této pušky je nadšený přebíječ a nechal nás vyzkoušet několik svých laborací.

Jak funguje modernizovaná americká klasika v českých rukou, sděluje autor článku Marlin 1895 SBL – první od Rugeru ve Střelecké revui číslo 10/2023 na stranách 32 až 34.

Střeleckou revui č. 10/2023 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis