krátké zbraně,  Novinky

Matrix Arms

Mohlo by se zdát, že na trhu s klony glocků je přeplněno. Zřejmě tomu tak není a přibývají další výrobci glockoidů. Především takoví, kteří o svojí pistoli mluví jako o laděné, mají trochu odlišný design a prodávají ji alespoň za dvojnásobek ceny obyčejného Glocku od firmy Glock. Těmito novými výrobci glockoidů se obvykle stávají společnosti, které vyrábějí aftermarketové díly (nejen) na glocky nebo glockoidy, třeba i pro jiné výrobce glockoidů. Glock prostě láká ke kopírování, zdokonalování, šlechtění…

Značka Matrix Arms alespoň na papíře klade důraz na osobní svobodu, jakož i hodně silný důraz na křesťanské náboženství. K tomu všemu tvrdí, že firma z prodeje svých zbraní nechce mít zisk. (Na cenách zbraní to vidět není.) Zajímavé je, že podnik má vlastnit o něco méně než 20 lidí, kteří v něm také pracují, a téměř polovina z těchto spoluvlastníků je z jedné rodiny.

Od výroby celých konstrukčních uzlů zbraně už je jen krok k produkci hotových zbraní. To už se všechno jen sestaví dohromady. Nejstarší a donedávna jediná kompletní pistole od Matrix Arms se jmenuje MX19. Jedná se o pěkný klon Glocku 19 Gen 3, s nímž jsou díly pistole Matrix kompatibilní. Sklon rukojeti však neodpovídá Glocku, ale údajně Coltu 1911. Při objednávce zbraně si můžete vybrat tři barvy rámu, pět barev spouště, šest barev polymerové rukojeti a tritiová, nebo obyčejná mířidla.

Tradičnější provedení MX19 v barvě černé ozdobně upravenou, anebo obyčejnou hlaveň. Za to všechno dá Američan podle toho, co si vybere, 1500–1700 dolarů. Na firmu, která nechce vydělávat, to je celkem slušná cena.

Podrobnosti o firmě a výrobcích s provokativní značkou Matrix Arms se dočtete ve stejnojmenném článku na stranách 31 až 33 Střelecké revue na září roku 2023.

Střeleckou revui č. 9/2023 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis