dlouhé zbraně,  Novinky

Monografie Střelecké revue:Střelba na holuby

Počátkem sportovní střelby na letící cíl byla závodní střelba na živé holuby – původně zřejmě zamýšlená jako výcvik v lovecké střelbě, záhy se však stala sportem. Charakter sportovní střelby na živé holuby potvrzuje i roční doba, v níž se soutěže zpravidla konaly: převážně šlo o jarní měsíce. Tedy onu část roku, která nedávala v honitbách lovecké brokové střelbě mnoho příležitosti.

Ochránci přírody se nemusejí lekat. Střelecká revue určitě střelbu na živé holuby propagovat nebude. Ale tento sport pro majetné gentlemany se stal začátkem mnoha disciplín sportovní střelby.

Sportovní broková střelba je sport hodně psychicky i fyzicky náročný (ne že by ostatní střelecké disciplíny nebyly, i když některé jsou dost statické), jehož základem je dokonalá senzomotorická koordinace. Tento sport se provozuje vrcholově, pořád existují olympijské disciplíny brokové střelby pro muže i ženy. Také se však dá provozovat jenom rekreačně, jako hobby, od dětství až do nejvyššího věku. A má to ještě jeden atraktivní aspekt: broková střelba se až na vzácné a velmi nákladné výjimky nedá zavřít do baráku nebo dokonce pod zem. Je to prostě sport provozovaný většinou uprostřed přírody.

Ne že by brokové zbraně byly levnější, alespoň ty špičkové svou cenou nijak nezaostávají za stejně kvalitními zbraněmi kulovými. Do jisté úrovně se ale tento masový sport dá docela dobře provozovat se zbraněmi běžné kvality, a přitom dosahovat slušných výsledků. Co je důležité, dlouhé zbraně s hladkým vývrtem hlavně jsou ve většině zemí světa pro obyčejné lidi přece jen dostupnější než ty drážkované. Ceny střeliva sice nejsou zanedbatelné, ale lidé provozují i mnohem dražší koníčky. Ani provoz střelnic samozřejmě není zadarmo, ale venkovní střelnice jsou méně náročné na umístění a stavební úpravy, než je tomu u kulových disciplín. Prostor ohrožený střelbou běžných brokových disciplín při dodržení pravidel nesahá reálně ani do vzdálenosti 100 metrů.

Další zajímavosti o brokové sportovní střelbě najdete v monografii Střelecké revue na stranách 85 až 96 zářijového čísla ročníku 2021.

Koupit časopis