Novinky,  ostatní

Nadupané longraifky 2

Mnoho čtenářů střelecké revue patří mezi příznivce ráže 22 long rifle. Většinou s touto ráží začínají a u řady z nich tím vznikne láska na celý život. Náboj vznikl v Americe ještě v éře černého střelného prachu v roce 1887. Obliba zbraní a střeliva ráže 22 LR tedy zasahuje do tří století. V současnosti je to asi na počet každoročně prodaných kusů nejoblíbenější náboj na světě.

Zajímal jsem se o výkonné náboje této ráže a hledal nejvýkonnější z běžně dostupných. K testu jsem použil následující zbraně ráže 22 LR: opakovačku CZ 455 s délkou hlavně 630 mm, samonabíjecí pistoli Grand Power K22S (hlaveň 127 mm) a samonabíjecí pistoli Fég RL 61 s 86mm hlavní. Výběr nábojů se soustředil na vysokorychlostní a výkonné náboje ráže 22 LR, které aktuálně byly dostupné. Z praktického důvodu jsem zařadil i náboj CCI 22 Stinger s poněkud delší nábojnicí, ačkoliv se mělo jedná o jinou ráži. Totéž platí o náboji Aquila Supermaximum. Pro porovnání byl do testu zahrnut nejběžnější náboj S&B Standard LRN, který neaspiruje na zvýšené výkony. Těmito slovy uvádí autor rozsáhlý článek výstižně nazvaný Nadupané longraifky 2.

Testy malorážkových nábojů jsou i v odborných časopisech poměrně vzácné. Uživatelský test výkonných nábojů 22 LR určitě bude zajímat většinu střelců. Najdete ho na stranách 30 až 32 Střelecké revue číslo sedm ročníku 2021.

Koupit časopis