Novinky,  ostatní

VYŠLO ČÍSLO 6/2021

Brazílie je jihoamerická země, která si v dnešní době nestojí zrovna dobře. Přesto nám z ní přišly zprávy, které stojí za úvodník ve Střelecké revui. Brazilský prezident Jair Bolsonaro se totiž rozhodl, že dost bylo omezování zbraní a bude se rozvolňovat. Brazílie mívala v minulosti liberální zbrojní zákon, takže zbraň si prý bylo možno koupit i v supermarketu. Taky ovšem měla vysokou kriminalitu a velký počet zastřelených. V roce 2003 nechal levicový prezident schválit zákon, který nabývání zbraní obyčejným lidem znemožnil. A tak se stalo, že zbraně mělo nemnoho vyvolených, příslušníci policie, armády, vězeňské služby a kdejaký kriminálník. Mrtvých při přestřelkách nejprve ubylo a pak zase přibylo. Kriminálníci své zbraně kupodivu neodevzdali.

Bolsonaro slíbil přátelštější zbraňovou legislativu ve své volební kampani před čtyřmi lety a od té doby stoupl počet legálních zbraní v Brazílii ze 700 000 na necelých 1,4 milionu. Při počtu dvou set milionů obyvatel je to kapka v moři. Začalo také přibývat střeleckých klubů, protože řádný občan nestřílí na ulici. Počet nelegálních zbraní se odhaduje na deseti- až patnáctinásobek. Bolsonarova uvolněná legislativa je i tak přísnější než ta česká. Například je omezen počet zbraní na osobu a jsou povinné psychotesty.

Jelikož Bolsonaro chce zbraně skutečně do každé rodiny, připravil další uvolnění. Lidé by si mohli koupit až šest zbraní, liberalizoval by se nákup střeliva a uvolnila se pravidla psychotestů. Už se rozjela soudní mašinerie, která má Bolsonarovi v další liberalizaci zabránit. Dal však slušným lidem šanci nejít pro zbraň na černý trh. Mnozí toho využili, splnili přísné podmínky a koupili si. Pro nás v Evropské unii z toho plyne, že protizbraňový válec jde zastavit a tlačit zpátky. Klíč jsou volby.

Pojďme se nyní podívat na obsah nejnovější Střelecké revue. V první části se věnujeme mračnům, která se stahují nad našimi kolegy v USA. Nový prezident a jeho parta proti nim zbrojí. V tom všem zmatku společnost Ruger přišla s novou pistolí Max-9, kterou chce nepochybně konkurovat Springfieldu Hellcat. Další novinky, které se urodily letos na jaře, představuje ve svém článku Přemysl Liška. V rubrice dlouhých zbraní představuje Pavel Beran svůj Mossberg MVP Patrol a Pavel Černý píše o svém oblíbeném Remingtonu 870, určenému na kance. Této zbrani se pak věnuje ještě další článek. Samonabíjecí pušku vyrobenou z kulometu ZB vz. 26 vyzkoušel Marek Bako. V historické části Martin Dubánek píše o pevnosti Brest Litevský a Jiří Kýhos představuje opravdu netradiční brokovnici. Monografie Bohumila Planky je pak věnována rukojetím ručních palných zbraní.

Přeji příjemné počtení

Jan Tetřev

šéfredaktor

Koupit časopis