dlouhé zbraně,  Novinky

Nové modely malorážek CZ

V září 2022 Česká zbrojovka Uherský Brod informovala, že své výrobkové portfolio rozšiřuje o nové modely malorážek. Konkrétně se jedná o další ráže u základního typu CZ 457 Thumbhole a o zcela nový atraktivní model CZ 457 MDT.

Základ aktuální nabídky malorážek z Uherského Brodu představuje moderní pětiranová nebo desetiranová opakovačka CZ 457 s otočným odsuvným závěrem. Zbraň je nabízena téměř ve dvou desítkách variant, které se mohou navzájem odlišovat především ráží: pro všechny modely je základní 22 long rifle, některé jsou v nabídce rovněž ve 22 WMR a 17 HMR. Dalšími důležitými prvky jsou zejména materiál a provedení pažby, profil, materiál a délka zastudena kované hlavně 16, 20 nebo 28 palců, pravoruké nebo levoruké ovládání, přítomnost nebo nepřítomnost mechanických mířidel aj.

Malorážky série CZ 457 se vyznačují jednoduchou modulární konstrukcí. Každý model této rodiny představuje otevřený systém, u něhož si sám uživatel může měnit tak klíčové parametry, jako jsou ráže, délka hlavně a její profil. K tomu účelu výrobce nabízí takzvané minisety, což jsou sady sestávající z hlavní, polymerového zásobníku na pět nábojů příslušné ráže a inbusových klíčů potřebných k výměně hlavní. Bezpečnou demontáž a opětovnou montáž hlavně by měl zvládnout každý uživatel podle připojeného návodu.

Zcela nový model malorážky vyšší sportovní třídy CZ 457 ráže 22 long rifle je postaven na šasi renomované značky MDT a odtud je i pažba. Modular Driven Technologies je severoamerická firma, která nevyrábí kompletní zbraně, avšak specializuje se na systémy umožňující dotáhnout přesnost střelby přesných pušek – zejména velkorážních, civilních i vojenských – na nejvyšší možnou úroveň. Jejím hlavním artiklem jsou právě různé typy šasi, ale také zásobníky, sofistikované pažby, dvojnožky, úsťové brzdy, montáže a vůbec rozhraní pro optické zaměřovače, pistolové rukojeti pro pušky a další příslušenství. To vše MDT dodává na skutečně špičkové úrovni. Jiné díly CZ 457 MDT podle všeho pocházejí z osvědčené produkce České zbrojovky Uherský Brod a jsou do určité míry shodné s ostatními vyššími variantami malorážek CZ 457. Zbraň má celkovou délku 1010 mm, není opatřena mechanickými mířidly a standardně se dodává s pětiranovým polymerovým zásobníkem.

Podrobný popis a fotografie nových variant uherskobrodských malorážek najdete v článku Nové modely malorážek CZ na stranách 26 a 27 Střelecké revue číslo 11/2022.

Střeleckou revui č. 11/2022 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis