krátké zbraně,  Novinky

Novinky Canik

Zbrojovka Canik patří mezi tureckými výrobci pistolí k elitě. Je to zavedená značka, jejíž zbraně se úspěšně prosazují na americkém trhu, a usadila se také u nás, kde má dokonce vlastní stránky. Zatímco řada jiných tureckých firem vsadila na cenu a s kvalitou se ne vždy potkávají, Canik patří k těm, které vsadily na příznivou cenu při vysoké kvalitě. Pistole této firmy měly ještě nedávno výhradně polymerové rámy, což svědčí o tom, že tihle Turci mají moderní technologii dokonale zvládnutou, ale dnes už zase mají i pistoli s kovovým rámem. Vedle ostrých modelů tato společnost nabízí také nesmrtící zbraně pro výcvik a kulomety, které svědčí o jejích ambicích na poli služebních zbraní.

Když jsme o pistolích Canik psali poprvé v čísle 11/2008, nelišily se příliš od tureckého průměru. Vycházely z CZ 75, respektive z jejích klonů vyráběných v Itálii. Rámy byly buď ocelové, nebo hliníkové. Test těchto pistolí ve Střelecké revui 12/2008 ovšem už tehdy dopadl velmi slušně.

Nové pistole Canik TP9 se ani nesnažily zapřít svoji inspiraci Waltherem P99. Charakteristický obrys závěru i rukojeti P99 zůstal zachován, ale při bližším pohledu se objevily malé odlišnosti zjednodušující výrobu. Možnost výměny různě tlustých hřbetů rukojeti zůstala zachována. Bez nich to u velkých pistolí tehdy už nešlo. Dolní konec rukojeti byl jinak tvarovaný a zásobníky dostaly mohutné plastové patky umožňující zvýšit kapacitu na sedmnáct nábojů (v ráži 9 mm Luger). Záchyt zásobníku dostal běžné tlačítko namísto páčky a pod hlaveň Turci umístili lištu pro příslušenství. Tlačítko vypouštění napnutého úderníku na hřbetu závěru bylo souměrné a stejně dostupné pro praváka i leváka. Podstatné zjednodušení bylo provedeno u spoušťového mechanismu. Jazýček spouště měl stejný vnější tvar, ale nebyl zlamovací jako u Waltheru. Zůstala však blokace úderníku a vypouštěcí tlačítko. Snad se zapracovalo také na spoušťovém a bicím mechanismu, protože ten je nyní uváděn jako jednočinný. Nové modely mají ještě jednodušší demontáž.

V základní řadě pistolí Canik TP jsme zaznamenali 13 modelů od velkých sportovních speciálů přes pistole víceméně služebního charakteru až po malé kapesní pistole, které bychom mohli zařadit do kategorie subkompaktů.

V modernizované řadě Mete je dalších sedm modelů. Do dalších segmentů trhu s výjimkou zmíněných kulometů se firma příliš nepouští a nemáme ani náznaky, že by se tam chystala. V plynovkách, větrovkách, vzduchovkách i brokovnicích je turecká nabídka obrovská a v kulovnicích včetně odstřelovaček rychle zesiluje.

Podrobné informace o současné nabídce dobrých pistolí za slušnou cenu nabízí čtenářům článek Novinky Canik na stranách 16 až 19 dubnového čísla Střelecké revue ročníku 2023.

Střeleckou revui č. 4/2023 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis