krátké zbraně,  Novinky

Novinky Grand Power

Na veletrhu IWA v Norimberku představila slovenská zbrojovka Grand Power z Banské Bystrice větší počet novinek, mimo jiné i zcela novou modelovou řadu pistolí s označením Mk23, která nahrazuje starší Mk12. Generace Mk12, jak název napovídá, byla na trhu více než deset let, ale přesto se stále nabízí a prodává.

Změna designu je snad nejvíc patrná u malorážkového modelu K22 X-Trim, u něhož výrazné zářezy na závěru dostaly jiný sklon i rozměry a pistoli změnily opravdu k nepoznání. Závěr však zůstal, pro malorážky netypicky, ocelový, a majiteli tedy nabídne nesrovnatelně delší životnost oproti zinkovým či hliníkovým závěrům konkurence. Zůstala zachována mířidla se světlovodnými vlákny a hledí je stále mikrometricky stavitelné s použitím šroubováku.

Pistole Grand Power (s výjimkou malorážkových) jsou známé zejména uzamčením závěru rotací hlavně. Systém rotace propůjčuje schopnost jednak pohltit část zpětného rázu a změnit jeho směr, jednak snížit zdvih zbraně. Dvacet let byla rotace hlavně všech pistolí Grand Power zajištěna pohybem zakřivené plochy hlavně po kolíku uloženém v ocelové vložce vnitřního rámu. Provedení Mk23 znamená přechod na systém pevného vodicího kolíku zapadajícího do drážky – kulisy – na hlavni. Pro výrobce jde o nové řešení a na jeho vývoji a testování se pracovalo několik let za aktivní účasti sportovních střelců.

Firma Grand Power rovněž přináší nové barevné verze polymerových rukojetí.

K dispozici jsou kromě klasické černé i písková a šedá barva. V kombinaci s černým závěrem vznikají zajímavé varianty a dávají uživateli možnost odlišit svou zbraň nebo ji doladit k výstroji.

Přehled změn ve výrobě a technickém řešení populárních slovenských pistolí přináší článek Novinky Grand Power na stranách 13 až 15 zářijového čísla Střelecké revue ročníku 2023.

Střeleckou revui č. 9/2023 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis