krátké zbraně,  Novinky

Novinky se značkou Glock

Troufáme si říct, že každý, kdo má u nás zbrojní průkaz, o pistolích Glock někdy slyšel, viděl je nebo měl Glock v ruce. Společnost Glock vytvořila fenomén plastové pistole. Od jednoho modelu s polymerovým rámem se dostala k dlouhé řadě takových pistolí, a přestože její výrobky mnozí napodobili, stále je úspěšná. Zatím se nezdá, že by ji mohlo ohrozit úmrtí Gastona Glocka těsně před koncem roku 2023, protože tehdy 94letý zakladatel se už několik let přímo zúčastňoval řízení celosvětově významného podniku snad jen výjimečně.

Společnost Glock v prosinci představila nejzávažnější inovace svých produktů, se kterými počítá pro rok 2024. V době konání norimberských veletrhů pak uvedla podrobnější informace k těmto novinkám, které už pustila, nebo v nejbližší době vypustí na trh, a návštěvníci si je tam mohli osahat.

… Další inovace, kterou Glocky postupně procházejí, je dnes už téměř nezbytné rozhraní pro montáž kolimátoru. Pistole jím vybavené pak mají na konci typového označení zkratku MOS. Letos touto úpravou prošel Glock 49 Gen 5, což je pistole na rámu Glocku 19 s delším závěrem shodným s Glockem 17. Pistole s rozhraním MOS jsou opatřeny na horní ploše závěru odnímatelnou destičkou, která toto rozhraní ukrývá.

V nabídce společnosti Glock je například model G43 MOS, který se dodává také jako Combo, tedy s mikrokolimátorem RMSc (Reflex Mini Sight Compact) od firmy Shield Sights. Kdo to ale koupí, údajně nedostane v soupravě onu destičku, která mu třeba bude později chybět…

Ani revoluční, takzvaná sportovní spoušť Glock Performance Trigger není vlastně úplná novinka. Oni ji totiž ukázali už v roce 2023 na SHOT Show a na IWA a zákazníci se s ní mohli seznámit v obchodech už v průběhu roku 2023. Původně ovšem byla určena pouze pro všechny dvouřadé Glocky 5. generace. Ještě po většinu roku 2023 to opravdu vypadalo, že tahle spoušť nebude pro Gen 4, ale už jsou tu nová provedení, která lze aplikovat na některé modely ráže 9 mm Luger Gen 4 (Glock 17, 19, 26, 34) a Gen 5 (Glock 17, 19, 19X, 26, 34, 45 a 47). Také je v nabídce spoušť Glock Performance Trigger 40SW pro modely této ráže Gen 4 a Gen 5 (Glock 22, 23, 27, 35), 357 SIG Gen 4 (Glock 31, 32, 33) a rovněž pro malorážkovou pistoli Glock G44…

Racking Cover Plate: pod tímto názvem letos firma Glock předvedla také novou destičku kryjící zadní čelo závěru. Ta je nyní rozšířena zdrsněnými hmatníky na obou bocích, čímž umožňuje jistější úchop zadní části závěru při natahování zbraně, třeba s nasazeným kolimátorem. Ten trochu omezuje úchop nadhmatem.

Podrobný přehled glockovských novinek pro rok 2024 přináší článek Novinky se značkou Glock na stranách 12 až 14 pátého čísla Střelecké revue ročníku 2024.

Střeleckou revui č. 5/2024 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis