krátké zbraně,  Novinky

Obranáři bez kohoutu

Americká firma Sturm, Ruger & Co., vyznávající vždy tradiční ocel, patřila na přelomu milénia mezi outsidery, kteří ve svém výrobním portfoliu neměli žádné ultralehké obranné zbraně. To se změnilo s příchodem kapesní pistole řady LCP ráže 9 mm Browning kr. s polymerovým rámem a neméně úspěšným poloplastovým revolverem Ruger LCR (Lightweight Compact Revolver) ráže 38 Special (+P), který byl představen jako novinka na SHOT Show v roce 2009. Popularita poslední jmenované zbraně zavdala podnět ke vzniku neméně úspěšného revolveru Ruger LCR 357 Magnum.

Od dob, kdy pro kapesní revolvery na obranu vyhovovala ráže 22 (5,6 mm), uplynulo víc než 150 let, dnes je to spíš jakési náhradní nebo nouzové řešení, byť třeba na výkonnější náboj 22 Magnum. Ani náboj 327 Federal Magnum z roku 2007, ve své době považovaný za velmi perspektivní, neznamenal žádný zvláštní průlom a požadavek na ráži obranného revolveru začíná pořád na devíti milimetrech. Větší ráže pochopitelně nejsou bez šance.

Přes nemalé zkušenosti a úspěchy na poli výroby dlouhých i krátkých palných zbraní byl vývoj ultralehkých pistolí a zvlášť revolverů z moderních slitin a high-tech polymerů pro firmu Ruger těžkým a finančně nákladným vstupem na tenký led. Progresivní americká zbrojovka nic neuspěchala a tohoto nelehkého úkolu se zhostila s brilancí sobě vlastní. Výsledným produktem jejího úsilí se stal ultralehký poloplastový DAO revolver s velmi krátkou hlavní – jen 1,87“ / 47,6 mm – v tradiční revolverové ráži 38 Special +P.

Zbraň představená roku 2009 a uvedená do sériové výroby v roce 2010 mohla směle konkurovat starším hliníko-ocelovým obranným osmatřicítkám Smith & Wesson nebo brazilským ultralehkým Taurusům. Od uvedení základního pětiranového subkompaktního modelu LCR na trh už tedy uplynul nějaký ten pátek. Dnes dobře víme, že se firma Ruger lehoučkou zbraní opět strefila do chuti zákazníků, a výrobce také okamžitě začal tento svůj obchodní úspěch rozvíjet. Hned v červnu 2010 rozšířil nabídku revolverů LCR o další pětiranovou verzi určenou pro neméně oblíbený náboj 357 Magnum. Koncem roku 2011 byl uveden osmiranový model LCR22 ráže 22 long rifle. Nový Rugerův obranář ráže 38 Special splňoval i jedno ze základních firemních pravidel – snadnou rozpoznatelnost od konkurence. Revolvery třídy LCR se pak na pultech prodejen staly nejen technologickou špičkou ve své kategorii. Navzdory malým rozměrům jsou to díky výjimečnému, snad futuristickému vzhledu i nepřehlédnutelné zbraně.

Jak jsou vlastně zkonstruované plastové revolvery a co se od nicc dá čekat při praktické střelbě se dozvíte v monografii srpnového čísla Střelecké revue ročníku 2023 v článku s názvem Obranáři bez kohoutu na stranách 81 až 87.

Střeleckou revui č. 8/2023 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis