krátké zbraně,  Novinky

Ohlédnutí za Waltherem PPQ

Řada PPQ (Polizeipistole Quick Defence) se objevila na přelomu 1. a 2. dekády tohoto století. Vznikla v podstatě evolucí přelomového Waltheru P99 z roku 1997, resp. modelu P99QA (Quick Action). Hlavní rozdíl představuje částečně předepnutý úderník u P99QA (jako u Glocků) oproti plně napnutému u řady PPQ. Do první generace PPQ jdou použít zásobníky z P99 druhé generace, shodná jsou také mířidla. Výroba byla ukončena vzpomínkovým modelem P99 Final Edition v roce 2023, a to zcela ve prospěch řady PDP.

Walther P99 byl ve své době doslova zjevením, které začalo narušovat stále rostoucí hegemonii Glocků, i když na poli státních uživatelů zdaleka nemohl dosáhnout takových úspěchů, protože nebyl první. A také jich nedosáhl. Přesto však nelze opomenout fakt, že kromě služby v některých německých policejních složkách si různé modifikace řady P99 našly cestu například do polské policie (a jsou dodnes licenčně vyráběny v Polsku pod označením P99 RAD) nebo Finska (PIST 2003 finské vojenské policie) či Estonska. Pistole PPQ přišly vlastně dost nenápadně. Koneckonců jak principem činnosti, tak vzhledem jsou si s P99 hodně podobné.

V redakci i mezi čtenáři se našlo tolik spokojených uživatelů Waltherů PPQ, že jsme neodolali malému rozlučkovému střeleckému testu. K němu jsme u výhradního dovozce CB Servis Centrum vybrali čtyři pistole všech tří běžných ráží, protože 9 x 21 mm změnou italského zákona pozbyla na významu. Doplním snad jen fakt, že všechny zbraně sloužily několik let jako předváděcí, tudíž mají odstříleno mnoho tisíc ran a za tu dobu se s ním nezacházelo vždycky v rukavičkách…

Walther P99 má za víc než čtvrt století od uvedení na trh množství variant. PPQ asi patří k nejrozšířenějším. Podrobné seznámení s touto zajímavou pistolí přináší článek Ohlédnutí za Waltherem PPQ na stranách 14 až 17 Střelecké revue číslo 7/2024.

Střeleckou revui č. 7/2024 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis