dlouhé zbraně,  Novinky

Olympus Arms Vulcan

Samonabíjecí pušky na současném trhu jsou co do používaných systémů dost sjednocené a jen zřídkakdy se vidí nějaký výstřelek nebo odchylka od normy. Jedna z mála odvážných je zbrusu nová bezzákluzová puška Vulcan Recoiless Rifle, přestože využívá přes 120 let starý systém.

Na přelomu 19. a 20. století vzniklo mnoho konstrukcí, které měly dát puškám schopnost samonabíjecí funkce. Některé byly poněkud obskurní, jiné se naopak prosadily, a pak vznikly takové, které se sice co do funkce osvědčily, ale nakonec odešly ze scény ve prospěch praktičtějších řešení. Mezi ně patří i uzamčený systém nazývaný long recoil – dlouhý zákluz uzamčené sestavy (nezaměňovat s těmi současnými systémy s odběrem plynů, které mají pevnou hlaveň a píst pevně spojený s nosičem závorníku). Zde se jedná o systém fungující vlivem zpětného rázu výstřelu.

Popsaný systém nevynalezl nikdo jiný než slavný John Moses Browning, který jej použil ve své mimořádně úspěšné samonabíjecí brokovnici Auto-5. Kromě ní a menšího množství dalších inkarnací byl ale během dalšího vývoje brzy opuštěn ve prospěch úspornějších systémů. Ne, že by byl špatný, ale cyklování uzamčeného závěrového systému tlakem plynů namísto zpětného rázu se v případě dlouhých zbraní ukázalo jako praktičtější řešení. Začátkem 21. století se proto už mohlo zdát, že long recoil je zastaralý systém bez budoucnosti…

Firma Mars z Montany stojí za vlastním systémem zbraně ve formě, která na první pohled připomíná moderního člena rodiny AR-10. Některé součástky jsou dokonce s daným standardem kompatibilní, ale na rozdíl od bezpístového plynového systému v útrobách najdeme moderní formu v úvodu popsaného systému long recoil. Mars svůj výtvor nazývá Orion Platform, protože by mělo jít o do značné míry modulární systém. Jeho hlavní výhodou proti zavedeným řešením je měkčí zpětný ráz v kombinaci s relativně přijatelnou hmotností 3,63 kg, a to navzdory výkonnému náboji a při vysoké spolehlivosti.

Co to vlastně v Montaně vymysleli a jak se staronový systém může uplatnit v civilu? To najdete v článku Olympus Arms Vulcan na stranách 35 až 37 srpnové Střelecké revue ročníku 2023.

Střeleckou revui č. 8/2023 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis