dlouhé zbraně,  Novinky

Opakovací kulovnice Jakele J1

Jakele J1 je první dlouhá zbraň firmy Andrease Jakeleho z bavorského Weitnau Hofenu v podhůří Alp. Do Isny k Blaser Group je to pěšky přes kopec hodinka a půl a Jakele tam původně pracoval. Potom dospěl k názoru, že by chtěl být vlastním pánem a třeba i dělat lepší zbraně, a na konci roku 1995 se osamostatnil. Nějakou dobu se zabýval výrobou střeleckých opěr. Současně produkoval zakázkové zbraně na základě sériových zbraní, především blaserů a sauerů. Nakonec zkonstruoval svoji kulovnici.

Lovecké zbraně většinou následovaly jen s malým zpožděním vývoj armádních pušek. A tak když se na přelomu 19. a 20. století stala typickou armádní zbraní opakovačka, myslivci a lovci se přidali. Přestavba armádní opakovačky na loveckou zbraň vycházela mnohem levněji než stavba vícehlavňové zbraně. Zdrcující převahu přitom měly pušky s válcovým odsuvným závěrem, fungující na čtyři doby (otočit klikou, závěr dozadu, závěr dopředu, otočit klikou). Tak fungovala typická lovecká opakovačka po celé 20. století, přičemž zdrojem zbraní pro přestavbu byly často armádní poválečné výprodeje. Vrcholy tohoto vývoje jsou obecně dva – Mauserův závěr se dvěma uzamykacími ozuby na hlavě závěru, dlouhou plochou pružinou vytahovače a pevným vyhazovačem a Remingtonův závěr, také uzamčený dvěma či později třemi uzamykacími ozuby na hlavě, s krátkým, příčně odpruženým vytahovačem a vyhazovačem tvořeným podélně odpruženým pístkem na čele závěru.

Andreas Jakele vycházel z toho, že zbraň musí být lehká, aby se dala příjemně nosit i v horách, ideálně by se měla hmotností blížit jednušce. Musí být maximálně bezpečná a současně pohotová. Kapacita? Stačí dva plus jeden náboj, ale musí být možné je snadno a jednoduše zcela vybít, bez nějakého páčení špiček nábojů nebo rachtání závěrem sem a tam. Zbraň musí být modulární, tak aby bylo možné ji postavit podle představ uživatele a aby uživatel nemusel svoje představy ohýbat podle zbraně. Zbraň musí být přesná, v Alpách se střílí na daleko. Protože jsme v Evropě, kde je většinou

lovecká zbraň i statusovým předmětem, musí uspokojit majitele i po estetické stránce a současně musí být maximálně odolná. To jsou tak trochu navzájem protichůdné požadavky, ale opakovačka J1 nakonec vznikla.

Jak se autor nové lovecké kulovnice vypořádal s výše uvedenými požadavky, se dozvíte v článku Opakovací kulovnice Jakele J1 na stranách 34 až 38 Střelecké revue číslo 9/2023.

Střeleckou revui č. 9/2023 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis