Novinky,  ostatní

Opěrka pro CZ 85

Velkou oblastí mého zájmu jsou krátké zbraně s možností připojení ramenní opěrky, která rozšiřuje uplatnění krátké zbraně coby karabiny. Rozhodl jsem se proto doplnit přídavnou opěrkou některou konvenční, běžně dostupnou pistoli, která ještě tuto úpravu nedoznala. Motivovalo mě také vytvoření jedinečného originálu a osvojení si nových řemeslných technologií. Těmito slovy uvádí autor článek o originální úpravě pistole CZ.

Když jsem se tedy rozhodl pro vlastní úpravu krátké zbraně, prvním adeptem byla čs. armádní pistole vz. 52. Hlavní kritérium představovala dosavadní dostupnost (zejména) repasovaných kusů, u nichž by případným nezdarem projektu nevznikla tak zásadní škoda. Dále to bylo výkonné střelivo a potom také vize tuto nepříliš povedenou pistoli jaksi povznést. Při hledání vhodné zbraně jsem však narazil na českou samonabíjecí pistoli CZ 85 Combat v základní ráži 9 mm Luger. Vzorně opečovávaný, prakticky zánovní kus z roku 2015, nabízený sympatickým majitelem za ještě sympatičtější částku, bleskově změnil můj původní záměr. Prvním krokem bylo vymyslet způsob uchycení ramenní opěrky. Zprvu jsem vymýšlel vlastní systém. Na trhu se však nachází spousta originálních a především reprodukovaných vzorů. Proto jsem si značně ulehčil práci a koupil jsem v Německu nově vyrobenou opěrkovou spojku k pistolím Parabellum. Systém mi přijde elegantní a konstrukčně vydařený, jelikož při správném slícování aretační páčka vymezuje vůli ve spojení mezi opěrkou a rámem pistole a zajišťuje tak vyšší tuhost celku. 

Podrobnosti o spojení moderní pistole s pažbou z P 08 uvádí článek Opěrka pro CZ 85 na stranách 35 až 37 Střelecké revue číslo 8 ročníku 2022.

Střeleckou revui č. 8/2022 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis