krátké zbraně,  Novinky

Ordonnanzpistole Parabellum

Pistole Parabellum zná asi každý kluk. Trochu nesprávně se někdy označují jako P.08, ačkoliv to platí jenom pro pistoli ráže 9 mm Luger, zavedenou do německé armády v roce 1908. Daleko dřív, už v roce 1899, však pistole zvítězily ve výběrovém řízení armády Švýcarské konfederace. Byly tam zavedeny pod označením Ordonnanzpistole 1900 jako první armádní samonabíjecí pistole na světě.

Úspěch ve švýcarském tendru i vývoj dalších modelů pro Švýcary měly podstatný vliv na vývoj všech ostatních pozdějších variant této zbraně. Pistole zavedené ve Švýcarsku vzešly z vývojových modelů Borchardt-Luger. V roce 1899 po několika kolech testování byl již znám definitivní design nové zbraně, přijaté jako vzor 1900. Charakteristickou siluetu doplňovala štíhlá, skoro pět palců dlouhá hlaveň, jež ještě něco přidává k hrozivé eleganci pistole Parabellum. Švýcarské vzory jsou tak často považovány za pohlednější než například německý armádní model P.08.

… Válečná nouze motivovala Švýcary k zakoupení licence a po válce začali modely 1900/06 vyrábět sami, byť zprvu s pomocí německých dílů. Zatímco dříve dodané zbraně 1900/06 byly označovány erbem s helvétským křížem na pouzdru závěru a logem DWM na předním rameni kloubu, pistole vyrobené po válce v Bernu nesou jen označení na rameni kloubu Waffenfabrik Bern +. Oficiálně se vzor zbraně nezměnil, ale tyto pistole sběratelsky většinou dělíme na 1900/06 (DWM) a 06 W+F (Bern).

… K úspoře došlo i užitím střenek z plastu, což se týkalo také dna zásobníku. Furrer navrhoval vypuštění dlaňové pojistky, to však neprošlo u vojáků. Každopádně cena byla nyní víc než o třetinu nižší, a přitom se zbraním neubralo nic na jejich pověstné přesnosti a spolehlivosti.

Článek Ordonnanzpistole Parabellum se zabývá prvními služebními variantami této světoznámé pistole a obsahuje i střelecký test. Najdete ho na stranách 66 až 70 třetího čísla Střelecké revue ročníku 2023.

Střeleckou revui č. 3/2023 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis