Novinky,  ostatní

VYŠLO ČÍSLO 3/2021

Pátá amnestie

Pokud řeknete slovo amnestie před zkušeným českým držitelem zbraní, bere to skoro jako samozřejmost. Od roku 1996 se u nás stalo zvykem, že stát čas od času, zpravidla když mění zbrojní zákon, vyhlásí zbraňovou amnestii. Při ní mohou občané odevzdat nelegálně držené zbraně, a když se potvrdí, že se s nimi nestal trestný čin a nejsou kradené, mohou si (pokud již nemají) zařídit zbrojní průkaz a zbraně si legalizovat. To všechno beztrestně, takže se nemusí bát odevzdat ani držitel zbrojního průkazu. Na amnestii vydělají všichni. Občan se nemusí bát, že vyžvaní v hospodě, co má doma, někdo ho udá, kvůli staré lankasterce spadne do průšvihu a třeba přijde také o zbraně, které má legálně.

Amnestie je věc důvěry. Stát o nelegální zbrani neví a tím, že ji občan přihlásí, o ní státu dá vědět. Stát za to nabízí slušné zacházení a vždycky to dodržel. Občané v amnestiích v letech 1996, 2002, 2009 a 2014 odevzdali celkem 21 537 zbraní a skoro půl milionu nábojů. Nejnovější pátá amnestie začala 30. ledna a potrvá do 31. července 2021. Těžko říct, kolik je u nás nelegálních zbraní, ale nějaké docela jistě jsou. Kromě těch, kdo si se zbraní nevědí rady, odevzdávají ti, kdo věří, že stát bude v našem oboru nadále hrát férovou hru. Máme na mysli ten stát, jehož parlament nám nedávno schválil novelu zbrojního zákona, se kterou se dá žít.

Jaké by asi mělo být stěžejní téma letošního třetího čísla Střelecké revue, když nám nedávno povolili tlumiče? Píše o nich Miloslav Jančík, jenž měl možnost si s nimi zastřílet v zemích, kde jsou v tomto směru dál než my. A je vidět, že tam získal řadu zkušeností, které my ostatní budeme teprve sbírat. Naši obchodníci jsou šikovní, takže už je z čeho vybírat. Jako jedna z mála zbrojovek přišla letos se skutečnou novinkou – kulovnicí Impulse, firma Savage Arms. Na zoubek se jí podíval kolega Martin Helebrant a Jiří Kýhos popsal své radosti i strasti s Rugerem SR1911 Target 9 mm. Máme zde také rozsáhlý materiál o novinkách České zbrojovky a na vymazlené české (vlastně moravské) AR patnáctky od firmy Antreg narazil na svých cestách Pavel Beran. Kompaktní automatickou pušku FN SCAR Subcompact Carbine si vyzkoušel Marek Bako. Monografie je věnována americké ladičské firmě Clark Custom Guns, kde už dneska ladí třetí generace, a také náboji 460 Rowland.

Koupit časopis