Novinky,  ostatní

Perspektiva náboje 6,35 mm Browning

Po desítky let akceptovaný a používaný náboj 6,35 Browning (podle CIP) nebo 25 Auto(matic) či 25 ACP (podle SAAMI) pro kapesní pistole od poloviny 20. století postupně upadal v zapomnění a v současnosti se téměř nepoužívá. Kdysi na obranu bohatě stačil, ale cíle nějak ztvrdly, takže dnes sotva stačí k sebeobraně jeho větší a výkonnější sourozenci 7,65 mm Browning nebo 9 mm Browning court (krátký). Jaký je vlastně jeho potenciál?

K testům jsme tedy opatřili pistole DUO a Walther model 8. Zejména pro zkoušky precize a vlastně i ke zjištění maximální energie střely jsme nechali vyrobit 6,35mm hlaveň v délce 420 mm.  Hlaveň byla osazena do dlouhé zlamovací jednušky Little Badger, přičemž baskule se musela speciálně vyrobit pro středový zápal.

Puška se osadila jednoduchou zaměřovací optikou Odeon s osnovou Mil-Dot. Jako první jsme na hradlech měřili rychlosti střel u tří druhů na trhu běžně dostupných nábojů 6,35 mm Browning: S&B, Magtech a Fiocchi. Vždy šlo o pět měření a jejich průměr v metrech za sekundu ve vzdálenosti 1 metru od ústí hlavní (v1). V závorkách pak je uvedena energie E1 v joulech. Pro orientační srovnání jsme použili také běžně dostupnou pistoli Beretta 70 ráže 22 long rifle se dvěma druhy střeliva ráže 22 long rifle (nejběžnější S&B Club a nejvýkonnější na trhu CCI Stinger HP).

Uživatelské testy patří k nejoblíbenějším článkům ve všech časopisech o zbraních. Jak dopadlo srovnání skutečných účinků nábojů 6,35 mm Browning, se dozvíte z článku Perspektiva náboje 6,35 mm Browning ve Střelecké revui číslo 7 ročníku 2023 na stranách 21 a 22.

Střeleckou revui č. 7/2023 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis