krátké zbraně,  Novinky

Pistole FN 509 versus FN HiPer

V čísle 7/2022 jsme přinesli zprávu o webové prezentaci zcela nové pistole FN HiPer, která měla výstavní premiéru ve dnech 15. až 17. června 2022 na veletrhu Eurosatory v Paříži. Nyní uvádíme některé doplňující informace.

Po prakticky desetiletém hledání si armáda Spojených států vybrala novou krátkou zbraň. Konkurz Modular Handgun System (HMS) na novou armádní pistoli byl oficiálně ukončen v lednu 2017.

Pro toto výběrové řízení připravila světoznámá belgická zbrojovka FN pistoli FN 509, která vznikla na základě osvědčené architektury FNS Compact, avšak doznala řady interních i externích změn, aby vyhověla přísným požadavkům na zbraň HMS. Jak je všeobecně známo, nakonec uspěla konkurence SIG Sauer.

Nákladný vývoj FN 509 však nebyl zbytečný a její konstrukce byla natolik úspěšná, že se zbraň objevila na civilním trhu a v průběhu několika let postupně přišla řada jejích variant včetně kompaktů (Mid Size), sportovních modelů a modelů s prodlouženou hlavní pro tlumič. Celkem to dělá asi 11 variant všechny v ráži 9 mm Luger.

Variantou standardní FN 509 je mimo jiné hnědozelená nebo pískově zbarvená pistole FN 509 Tactical. Kromě vylepšeného designu, hlavně dlouhé 114 mm se závitem 1/2ʺx28 pro tlumič, celkové délky 200,6 mm a prázdné hmotnosti 788 g má zejména nízkoprofilový montážní systém optiky FN podle amerického patentu jako platformu pro víc než deset typů komerčně dostupných miniaturních kolimátorů Zbrusu nová pistole HiPer, kompletně navržená, vyvinutá a vyráběná společností FN Herstal v Belgii (a nikoliv tedy v USA), je po konstrukční stránce zdánlivě pokračováním FN 509, ale ve skutečnosti se jedná o zcela odlišnou zbraň.

Podle FN odlišnost obecně spočívá v tom, že u modelu HiPer se kombinují nejlepší globálně používaná řešení s balíčkem inovativních patentovaných prvků FN. Tak prý bylo dosaženo maximálně kvalitní ergonomie, bezpečnosti a spolehlivosti zbraně i v náročných podmínkách.

K deklarované maximální bezpečnosti přispívá možnost rozkládání zbraně bez nářadí a bez nutnosti manipulace se spouští. Jak je dnes častým zvykem, FN HiPer nemá žádnou ručně ovladatelnou pojistku. Oboustranné páčky vzadu na rámu, které (alespoň umístěním) připomínají manuální pojistku, ve skutečnosti ovládají záchyt závěru/střeleckou pohotovost. Prý je to tak bezpečnější, ale někdo by musel objektivně vysvětlit v čem.

Každopádně můžeme očekávat rozšíření nabídky o zajímavou pistoli od renomovaného výrobce. Podrobnosti hledejte v článku Pistole FN 509 versus FN HiPer na stranách 16–19 Střelecké revue číslo 2/2023.

Střeleckou revui č. 2/2023 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis