krátké zbraně,  Novinky

Pistole pro Navy SEAL

Zvláštní jednotky amerického námořnictva US Navy SEAL co nevidět dostanou nové pistole. Na tom by nebylo nic zvláštního, vždyť je přece známo, že krátké zbraně teď mění všechny složky amerických ozbrojených sil. Jenomže Tuleni nedostanou M17 nebo M18 od SIG Sauer jako ostatní, ale naopak tuto značku opouštějí a ve výzbroji jim nahradí Glocky 19!

Když bylo v roce 1985 rozhodnuto o zavedení Beretty 92FS/M9 ve všech složkách ozbrojených sil, námořnictvo a konkrétně Navy SEAL posléze rozhodly, že jim tato zbraň pro jejich speciální úkoly nevyhovuje. Oficiálně se to zdůvodnilo především příliš velkými rozměry standardní vojenské Beretty, což byla velká armádní pistole s celkovou délkou 217 mm. Také se hovořilo o nedostatečné spolehlivosti Beretty M9, avšak na druhou stranu se zase říká, že hlavním důvodem byl úraz. V roce 1986 příslušníci Navy SEAL Team 6 předváděli střelbu ze svých M9 nejmenované VIP návštěvě, přičemž se u jedné zbraně přetrhl závěr a jeho zadní část lehce zranila námořníka na obličeji. Tuleni zkrátka Beretty odmítli.

Navy SEAL tudíž sáhly po nové pistoli SIG Sauer P226, která v tendru na náhradu pistolí M1911 A1 byla druhá hned za Berettou 92FS a vyráběla se teprve od roku 1984. V rychlém tempu proběhly rozsáhlé zkoušky včetně těch v různých typech prostředí; mj. pět vybraných pistolí při tom bylo podrobeno zkouškám spolehlivosti a životnosti v rozsahu 30 000 ran. Výsledky byly uspokojivé a námořnictvo prostřednictvím DEVGRU zavedlo tehdy ještě švýcarsko-německé pistole P226 pro týmy Navy SEAL, s oficiálním označením Mk25 Mod 0. Stalo se to snad s platností od roku 1989 a toho roku US Navy objednalo první dodávku 600 kusů.

Po desítkách let, kdy byli operátoři Navy SEAL se svými SIG Sauery spokojeni, teď konečně došlo na jejich postupnou výměnu, a to, jak už bylo řečeno, za kompaktní Glocky 19 Gen 5.

Proč se elitní jednotka americké armády rozhodla opět jít proti proudu je podrobně popsáno v článku Pistole pro Navy SEAL na stranách 19 až 21 Střelecké revue číslo 8/2022. Střeleckou revui č. 8/2022 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis