krátké zbraně,  Novinky

Poslední plynovka v déčku

Zpřísňující se úpravou zákona, jež vstoupila v platnost 30. ledna 2021, byl v Česku nákup více než čtvrt století volně prodejných plynovek a flobertek, spadajících dlouhá desetiletí do kategorie D, podroben byrokratické povinnosti tzv. ohlášení na Policii ČR. Tento bruselský atak stahující pomalu, ale jistě oprátku kolem našich těžce vydobytých porevolučních práv a svobod v praxi citelně zasáhl do sortimentu oblíbených zbraní, které z většiny obchodů prakticky ze dne na den zmizely

Stále sice nalezneme pár e-shopů a kamenných prodejen, kde jsou tyto zbraně na občanku pod nesmyslnou kategorií C-I k mání, ale novela je učinila prakticky neprodejné. Kde plynovky a flobertky zůstaly, utrpěla jejich modelová i množstevní nabídka, která v současnosti tak trochu připomíná sortiment socialistických obchodů před rokem 1989… Zajímalo by mě, kdy se začnou registrovat i kuchyňské nože a sekery, pronesl jednoho dne můj kamarád Luboš namísto pozdravu. Jednou z hořkých pilulek posledních covidových let byl pro něj fakt, že v demokratické zemi bude smět bezúhonný člověk vlastnit obyčejný poplašňák jen pod dohledem Velkého bratra. A Luboš, stejně jako mnozí další, se raději včas legálně předzásobil, dokud to pravidla umožňovala.

Po špatných životních zkušenostech se Luboš rozhodl alespoň prozatím zvolit sílu akustického výstřelu. Na plynovce se mu líbí prakticky nulová pravděpodobnost zranění nezúčastněné osoby, stejně jako možnost použití nábojek plněných některou z dráždivých látek. Nepřehlédnutelnou vlastností každé plynovky s výšlehem plynů v ose hlavně je i možnost odpalování pyrotechniky. Za pár dnů od objednání déčkové plynovky, v době, kdy to ještě bylo možné, doputoval běžnou poštou pětiranový expanzní revolver ME 38 Compact ráže 9 mm RK do Lubošových rukou.

Informaci o tom, co Lubošovi došlo a jak to fungovalo, najdete pod titulem Poslední plynovka v déčku na stranách 21 až 23 Střelecké revue ročníku 2022 v čísle 11.

Střeleckou revui č. 11/2022 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis