Novinky,  ostatní

Powell Knife Pistol

Jim Powell prodává v USA jednoranové střílející nože. Legenda je taková, že jeho bratr na počátku 80. let minulého století hledal stříbro a zlato v pohoří Sierra Madre v Mexiku. Protože tam v divočině pravidelně potkával nebezpečné bandity a ozbrojené pašeráky drog, začal uvažovat, co by tak mohl nosit na svou obranu. Tak se prý stalo, že v roce 1981 Jim Powell ve společnosti Powell & Brown Co. (později zvané Powell Knife Pistol, PKP Inc.) z arizonského Tucsonu začal vyrábět nůž kombinovaný s jednoranovou pistolí s hladkým vývrtem hlavně ráže 22 WMR. To byla první generace nožů PKP.

Postup při zavádění dalších typů PKP v Arizoně ani potom není přesně zmapovaný, stejně jako všechny jejich parametry, avšak lze konstatovat, že zbraně se pak vyráběly také v rážích 22 long rifle, 38 Special, 45 Auto, nebo – vzácně – na náboj 9 mm Luger aj. U těch větších ráží bylo možné používat vložné hlavně pro střelbu malorážkovými náboji.

V prvním desetiletí 21. století prošla pistole PKP/Sierra Madre dalšími konstrukčními úpravami. Není vyloučeno, že už z této doby pochází konstrukce s pevnou čepelí a nahoru výklopnou hlavní, ale zejména došlo k zásadní změně ráže na 45 Auto.

Ze všeho nejpravděpodobnější se zdá, že od počátku měla oslovit především sběratele kuriozit. Jim Powell je indián z kmene Delaware a řadí se mezi domorodé umělce. Některé zbraně z produkce PKP od počátku vyzdoboval, údajně tradičními technikami a (kvazi?) kmenovými motivy, aby se zvýšila jejich sběratelská atraktivita. Sběratelé zbraně PKP každopádně kupovali, kupují a případně s nimi obchodují. Powell & Brown jich prý v Arizoně vyrobili kolem tří tisíc a skončili s tím kolem roku 1993.

Článek nazvaný Powell Knife Pistol obsahuje detaily konstrukce a fotografie jednotlivých verzí. Najdete ho na stranách 30 a 31 Střelecké revue číslo 5/2022.

Střeleckou revui č. 5/2022 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis