krátké zbraně,  Novinky

Předválečné sedmadvacítky

Sbírání československých pistolí představuje běh na dlouhou trať. Od začátku jejich výroby na našem území uplynulo víc než 100 let, a za tu dobu mnoho zbraní z produkce dnes už neexistujících firem vzalo zasvé. Sériově vyráběných předválečných modelů lze z hlediska jejich dnešní dostupnosti vyjmenovat jen několik a mezi ně nesporně patří pistole vz. 27, vyráběná Českou zbrojovkou, a. s., ve Strakonicích. Továrna tuto zbraň vyráběla nepřetržitě v letech 1927–1948 a produkce dosáhla počtu okolo 624 000 pistolí, avšak sběratele přitahují především předválečné exempláře.

Důvody, proč mezi pistolemi ČZ 27 jsou sběratelsky přitažlivé především exempláře z předválečné produkce, jsou nasnadě. V meziválečném období jich továrna vyrobila v průběhu dvanácti let poměrně malé množství v porovnání s armádním vzorem 24 nebo jejich válečnou produkcí. Získání exempláře v původním stavu včetně zásobníku se stejným výrobním číslem a vlastnickým označením policejního ředitelství či jiného úřadu dnes není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Jejich cena také rok od roku roste. Doby, kdy bylo možné takový exemplář pořídit za cenu běžné válečné či poválečné sedmadvacítky, jsou nenávratně pryč.

Monografie Střelecké revue v čísle 3/2022 je tentokrát věnována sběratelům československých pistolí, konkrétně modelu ČZ 27. Osudy této pistole a sběratelsky zajímavé varianty jsou popsány na stranách 87 až 97.

Střeleckou revui č. 3/2022 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis