krátké zbraně,  Novinky

Překvapení z Las Vegas: 30 Super Carry

Ve vývoji a zavádění nábojů pro krátké zbraně má společnost Smith & Wesson bohatou tradici; patří v tomto oboru k největším novátorům. Zároveň firma mohla s předstihem připravovat konstrukce zbraní a pro začátek tak získat náskok před konkurencí. Původně revolverová firma se v první řadě uplatnila při vývoji nábojů pro revolvery. Z těch klasických, uznávaných a dodnes považovaných za moderní se firma Smith & Wesson postarala už o vznik ráže 38 (S&W) Special. Před více než sto lety přivedla na trh i náboj 44 Special, z něhož v roce 1954 Elmer Keith vytvořil ikonický 44 Magnum. Výrazně společnost S&W zabodovala s neméně ikonickým nábojem 357 Magnum z roku 1934, vyvíjeným tehdy ve spolupráci s muničkou Winchester.

Přinejmenším stejně velký úspěch si tedy Smith & Wesson zřejmě slibuje od nové pistolové ráže pojmenované 30 Super Carry (SC), jež tentokrát vznikla ve spolupráci s muniční značkou Federal Premium (Federal Ammunition).

Nábojnice je sice delší než u nejběžnějšího pistolového náboje 9 mm Luger, ale celková délka je nachlup stejná. Protože však jsou náboje 30 Super Carry štíhlejší, do zásobníku podobných rozměrů jako pro devítku se jich může vejít víc, například dvanáct namísto deseti, anebo zbraň se stejnou palebnou kapacitou může vyjít menší a lehčí. To je nepochybně jeden z hlavních motivů pro neočekávané uvedení nové pistolové ráže, evidentně šité na míru pro celodenní a každodenní skryté nošení zbraně. Předpokládá se, že pistole konstruované výhradně pro ráži 30 Super Carry mohou mít při stejné palebné kapacitě užší rám.

Stejnojmenný článek s podrobnostmi o novém náboji a představením prvních zbraní najdete ve Střelecké revui číslo tři ročníku 2022 na stranách 12 až 14.

Střeleckou revui č. 3/2022 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis