dlouhé zbraně,  Novinky

Puška MKE T94 s tlumičem

Turecko je od první světové války (druhé se prakticky vyhnulo) a později vzniku republiky v podstatě trvale německým spojencem a velkým odbytištěm německých zbrojovek. Nevyhýbá se ani licencím, někdy přebírá celé linky na výrobu zbraní. To je i případ licenční výroby legendárních samopalů MP5. V našem případě dokonce MP5SD s integrovaným tlumičem hluku výstřelu, v civilní variantě s možností střelby omezené na samonabíjecí režim.

Koncern MKE produkuje několik variant MP5 na lince dodané kompletně Němci. Není zde pochyb o kvalitě výroby, kterou ostatně rozjel německý partner. Jelikož se nezapomnělo ani na sportovní střelce, můžeme si pořídit samonabíjecí MP5 (byl u nás k dostání už kolem roku 2016). Dnes si můžeme koupit i jeho verzi s tlumičem, nazvanou MP5SD MKE T94.

Samozřejmě jsme dychtivě spěchali na střelnici. Očekávání byla velká a výsledky rovněž. V době vzniku MP5SD neměla většina armád nebo policejních sborů zavedeny podzvukové náboje 9 mm Luger (navíc by tvořily logistickou komplikaci), a tak oberndorfští inženýři vymysleli řešení pro standardní nadzvukové náboje. Za komorou je hlaveň opatřena několika otvory, ze kterých vytékají plyny z vývrtu za střelou do rozměrné expanzní komory, za níž jsou teprve přepážky tlumiče, resp. labyrint odvádějící plyny směrem k plášti tlumiče. Otvory sníží tlak plynů tak, aby střela neměla na ústí nadzvukovou rychlost, a navíc oddělí část plynů, které se pak už nemusí brzdit v přepážkách.

Zkušenosti s MP5 turecké výroby popsal autor v článku Puška MKE T94 s tlumičem na stranách 30 až 33 Střelecké revue číslo 12 ročníku 2022.

Střeleckou revui č. 12/2022 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis