krátké zbraně,  Novinky

Radom VIS 100 M1

Historii pistole Radom VIS 100 M1 můžeme vystopovat až do 90. let, kdy se Polská republika začala poohlížet po nové moderní pistoli především pro armádu. Tato aktivita přinesla dvě konkurenční zbraně MAG 95 a WIST-94. Druhá z nich byla zavedena v roce 1999. Pistole MAG byla modernizována v roce 1998 a potom ještě v roce 2008. Poslední vylepšení se stalo předobrazem pistole VIS 100, již začala v roce 2018 nakupovat armáda k náhradě typu WIST-94.

Za pozornost rovněž stojí mechanismus spouště. Zejména spouštění ve dvojčinném režimu (DA) je tak hladké, že je nelze nesrovnat s některými zbraněmi s přímoběžným předepnutým úderníkem. Chod spouště je logicky delší, ale i přes vyšší odpor, než má běžně seřízený Glock, je pocitově srovnatelný. V jednočinném režimu SA je spoušť rovněž velmi příjemná, nedrhne a vykazuje zřetelný bod spuštění. Je znát, že si se spouští konstruktéři zbraně dali ve firmě práci.

Vypouštění i zasouvání zásobníků je naprosto hladké a jisté, stejně jako ovládání střelecké pohotovosti. Vnější vytahovač má funkci výstražníku nabité komory: vystupuje z obrysu závěru s plochou zvýrazněnou červenou barvou. Trochu mi na něm chybí ona glockovská kostička, kterou jde nahmatat i poslepu.

Seznámení s inovovanou polskou armádní pistolí včetně zkušeností ze střelnice přináší článek Radom VIS 100 M1 na stranách 16 a 17 Střelecké revue číslo 1/2023.

Střeleckou revui č. 1/2023 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis