krátké zbraně,  Novinky

Repliky perkusních revolverů z doby americké občanské války

Na konci padesátých let dvacátého století se shodou okolností sešly dvě události, které rozhodly o velké části produkce několika nejen italských zbrojovek. Producent a režisér filmových westernů Sergio Leone tehdy hledal výrobce replik dobových zbraní. Objednávku k jeho spokojenosti splnila rodinná zbrojovka Uberti z italského údolí zbraní – Gardone val Trompia. Současně se v USA připravovala velká sláva. Blížilo se sté výročí americké občanské války (války Severu proti Jihu, 1861 až 1865). To mělo být spojeno s řadou vojensko-historických akcí typu reenactment. Vzhledem k tomu, že nějaká šarvátka se během pětileté války odehrála skoro u každého městečka a vesnice v půlce Spojených států, dalo se čekat, že potřeba zbraní (a černého střelného prachu, případně olova) bude obrovská.

Američtí obchodníci se zbraněmi v 50. letech minulého století začali hledat výrobce replik, od nichž očekávali dobré uplatnění na trhu. V Americe jich pár bylo, ale dělali spíš kusové zakázky než hromadnou výrobu. A byli drazí. Jako první v roce 1956 správně vyhodnotil situaci majitel dovozní firmy Navy Arms Val J. Forgett; o něm a jeho podniku jsme psali v čísle 12/2021. V roce 1959 už jela výroba naplno.

Monografie Střelecké revue číslo 2/2022 na stranách 87 až 96 navazuje na článek o začátku výroby replik historických zbraní z čísla 12/2021.

Představuje repliky revolverů z doby americké občanské války. Určitě nám potvrdíte, že ve srovnání s moderními revolvery jsou to vzhledově velmi zajímavé zbraně. A pokud máte možnost si z nich vystřelit, je to opravdu kouzlo. Určitě stojí za to článek si důkladně přečíst a prohlédnout si fotografie. Repliky mnoho našich střelců doslova chytily za srdce. I když zájem z devadesátých let již opadl, stále to jsou velmi zajímavé zbraně nejen do sbírky, ale i pro aktivní střelbu.

Střeleckou revui č. 2/2022 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis