dlouhé zbraně,  Novinky

Retay Masai Mara

Když jsem se dozvěděl, že Retay Masai Mara je turecká zbrojovka vyrábějící brokovnice, pomyslel jsem si jenom to, že tureckých výrobců brokovnic je množství výrazně větší než malé… Těmito výstižnými slovy uvádí svůj článek o zajímavé typové skupině tureckých brokovnic Ing. Marin Helebrant. Lovecké brokovnice Retay Masai Mara jsou samonabíjecí s inerčním závěrem. Inerční závěr je kapitola sama pro sebe. Ke své funkci nepotřebuje pohyb hlavně ani odběr plynů. Stačí pohyb celé zbraně, vyvolaný zpětným rázem. Není to úplná novinka. První patent na brokovnici s inerčním závěrem pochází ze začátku dvacátého století. Pak byl mnoho let zapomenutý a asi před třiceti lety znovu oživený italskou firmou Benelli. Dnes tento systém pro samonabíjecí brokovnice využívá řada dalších firem.

Není tajemstvím, že turečtí výrobci zbraní úzce spolupracují s italskými firmami. Použití „systému Benelli“ tak bylo jenom otázkou času. Má svoje výhody. Konstrukce zbraně je jednodušší, vyžaduje menší počet dílů a i střelba je příjemnější, zvlášť pokud se jedná o vnímání zpětného rázu. Má ale i nevýhody. Ke spolehlivé funkci tohoto systému je nutná přesná a čistá výroba několika součástek.

Nakolik se tyto podmínky podařilo dodržet tureckému výrobci, se dovíte z článku Retay Masai Mara na stranách 40 až 43 Střelecké revue číslo 12/2020.

Koupit časopis