krátké zbraně,  Novinky

Revolver R&R SAA 9

Přibližně na jaře 2021 se na českém trhu objevily revolvery ráže 9 mm Flobert kategorie C-I od českotřebovské firmy Řehák a Řehák. Je známo, že předtím tam vyráběli flobertky jen v ráži 6 mm Flobert. Nejlepší je podívat se přímo k výrobci, což jsme udělali a mohli jsme si vše řádně prohlédnout.

Připomeňme si, že zákon o střelných zbraních a střelivu č. 119/2002 Sb. původně u volně prodejných flobertek omezoval počáteční energii střely na pouhých 7,5 J. To bylo příliš málo a výroba zbraní s tímto omezením byla hrozně složitá, protože se muselo počítat s přesně stanoveným snížením výkonu takzvaným odfukem plynů. Naštěstí přišla (už několikátá) novela zákona, tentokrát s číslem 13/2021 Sb., která ono hloupé omezení zrušila. Zákon v nyní platném znění dokonce umožňuje vyrábět i zbraně ráže 9 mm Flobert, které byly až do roku 2021 v kategorii C – na zbrojní průkaz, a tedy mnohým zájemcům nedostupné. Veškeré flobertky se ovšem přesunuly do kategorie C-I, tedy pouze s povinností oznámit jejich nabytí policii.

Ona taková devítka na první pohled vypadá poměrně jednoduše. Teoreticky vzato stačí pouze vyrobit všechno o něco větší. Ve skutečnosti je to však mnohem obtížnější. Na trhu je mnoho typů a provedení nábojů 9 mm Flobert – od dlouhých brokových až po krátkou nábojnici se špičatou nebo kulatou střelou. Komory v normách CIP jsou také různé a uživatel chce do zbraně nabít doslova všechno, co se dá kde koupit. Volbou univerzální komory současně odpovídající normám CIP to lze vyřešit.

Český šestiraňák na náboj 9 mm Flobert je představen v článku Revolver R&R SAA 9 na stranách 26 a 27 Střelecké revue číslo 8/2023.

Střeleckou revui č. 8/2023 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis