dlouhé zbraně,  Novinky

Revolverová puška 320 Smith & Wesson

V tomto článku bych rád představil legendární zbraň, která byla vyrobena v počtu 977 exemplářů a je dnes vyhledávaným sběratelským předmětem. Tato revolverová puška vychází z revolveru No. 3 firmy Smith & Wesson, tedy ze zbraně patřící k těm, které zajistily věhlas americké firmy.

Revolverová puška New Model No. 3 šla do výroby v roce 1879. Mnoho nadšenců totiž naléhalo na springfieldskou zbrojovku, aby vyrobila revolver No. 3 s velmi dlouhou hlavní. Základem revolverové pušky je standardní rám revolveru New Model No. 3. Spoušť je regulovatelná. Hlaveň se délkou vymyká běžným standardům, protože měří 16, 18 nebo 20 palců.

Ráže 320 Revolving Rifle je odvozena od náboje 32-44, jehož nábojnice byla rozšířena. Zdá se, že balistické výsledky starší ráže 32-44 (terčová ráže se střelou zcela ukrytou v nábojnici a nízkou energií střely) vedly firmu Smith & Wesson k této bizarní volbě. Náboj 320 Revolving Rifle, někdy nazývaný 32-100, má také zcela zasunutou střelu, aby nábojnice mohla dosahovat až k přednímu okraji válce a aby tak urazila z válce do hlavně jen nejkratší možnou dráhu. Náboj však zůstává slabý pro střelbu na větší vzdálenosti, což může být jednou z příčin komerčního neúspěchu zbraně…

Sběratelskou raritu z produkce světoznámé firmy, včetně střeleckého testu, představuje článek Revolverová puška 320 Smith & Wesson na stranách 56 až 60 květnového čísla Střelecké revue ročníku 2024.

Střeleckou revui č. 5/2024 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis