dlouhé zbraně,  Novinky

Rigby Farquharson

V roce 1870 John Farquharson získal patent na svoji konstrukci klínového závěru pro jednoranové kulovnice. O dva roky později ji zdokonalil ve spolupráci s bristolským puškařem Georgem Gibbsem, jeho dílovedoucím Thomasem Pittem a Williamem Ellisem Metfordem, autorem vývrtu. Konstrukce dostala patentové číslo 1952 z roku 1872.

U Gibbse vyrobené Farquharsonovy kulovnice se staly v Británii mimořádně populárními, možná to byly nejpopulárnější jednoranové kulovnice své doby. Byly úspěšné na soutěžích v přesné dálkové střelbě ve Wimbledonu; při svém prvním představení doslova smetly soupeře a kvality potvrdily i v dalších závodech. Extrémní pevnost závěru, a tedy možnost použít i nejvýkonnější náboje své doby, udělaly z farquharsonek populární volbu pro cestovatele, lovce a výzkumníky, co jich jen impérium, nad kterým slunce nezapadalo, mělo.

V loňském roce ohlásila obnovení výroby slavná britská puškařská firma John Rigby & Co. Bude se jednat o limitovanou edici, zatím byly vyrobeny tři zbraně, ale výroba pokračuje. Při stavbě nových farquharsonek se tam vychází poměrně důsledně z původních dochovaných zbraní a zejména z patentu z roku 1877.

Typická laborace má střelu o hmotnosti 26 gramů (400 grainů) s v0 730 ms-1. Tomu odpovídá energie asi 6900 J a průřezové zatížení 0,297 g.mm-2. S těmito parametry se řadí po bok ráží 375 Holland & Holland Magnum, 404 Jeffrey Magnum a 458 Winchester Magnum a umožňuje účinně lovit celou africkou velkou pětku (slon, nosorožec, buvol, lev a levhart). Ve vzdálenosti 100 m si střela pořád ještě drží energii kolem 5400 J.

Základ pro výrobu zbraně tvoří dokonale zvládnuté řemeslo. A tady se sluší zmínit jednoho člověka. Stávající výkonný ředitel Marc Newton stál mimo jiné jak u vzkříšení kulovnic Rigby Farquharson, tak také u brokových dvojek a dvojáků Rising Bite. Sám je vyučený puškař a mistr řemesla. Soudím, že jeho osobnost a odhodlání byly klíčovými faktory, díky nimž se podařilo vzkřísit firmu John Rigby & Co. a dovést ji do skvělého stavu, ve kterém dnes je.

Článek Rigby Farquharson o vzkříšení historických kulovnic na slony najdete na stranách 35 až 39 lednové Střelecké revue ročníku 2023.

Střeleckou revui č. 1/2023 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis