krátké zbraně,  Novinky

Rock Island Armory RIA 5.0

Jednou za dva až tři roky se mezi zbraněmi se standardními a osvědčenými konstrukčními prvky objeví novinka, která mezi zájemci o zbraně vzbudí rozruch. Letos se takovou štičkou ve stojatých vodách stala pistole RIA 5.0.

Filipínskou firmu Armscor, respektive její americkou odnož Rock Island Armory, obvykle spojujeme s produkcí levných revolverů a pistolí na bázi Coltu M1911, které vynikají solidním poměrem cena/výkon, a to až do takové míry, že se filipínské závěry a rámy používaly při stavbě pistolí řady Spartan od amerického výrobce STI (dnes Staccato).

V případě RIA 5.0 by se mohlo zdát, že po konstrukční stránce se jedná o dalšího zástupce v nekonečné řadě kopií Glocku – ostatně takový model už Rock Island Armory nabízí pod označením STK 100. Je to ale jinak. Na první pohled může upoutat kombinace použitých materiálů a vnější rozdělení zbraně na tři hlavní skupiny: ocelový závěr, slitinovou horní část rámu a plastovou rukojeť. Podobná kombinace je známá především u sportovních pistolí řady STI 2011 a odvozených typů.

Hlaveň má neobvyklý vnější průřez – lehce se dolů sbíhající lichoběžník se zakulacenými rohy. Tento tvar znamená hned dvě věci. Za prvé, hlaveň je vedena nebo spíš nesena po celé délce závěrem, a za druhé, toto vedení jí umožňuje pohyb pouze v jedné ose. O uzamknutí závěru se stará patentovaný systém RVS (Ram Valve System). Jde o uzamčení pomocí válcového pístku, neseného v čele závěru pod ústím hlavně.

Jedná se opravdu o elegantní řešení, nicméně zdržel bych se označení novátorské. Jako vždy je nutné poohlédnout se do minulosti, zda už tu něco podobného nebylo. Obdobnou konstrukci totiž měla pistole Webley & Scott model 1904. Tím samozřejmě nechci označit Freda Craiga za plagiátora, ostatně kdoví, zda tuto zapomenutou zbraň vůbec zná. Pouze odkazuji na neuvěřitelnou podobu obou konstrukcí…

O dalším osudu pistole RIA samozřejmě rozhodnou zákazníci. Může to být začátek nové konstrukční skupiny, nebo skončí stejně jako mnoho jiných novinek, jako sběratelská rarita. Podrobnosti o nové pistoli nové továrny najdete pod názvem Rock Island Armory RIA 5.0 na stranách 10 a 11 Střelecké revue číslo 4 ročníku 2023.

Střeleckou revui č. 4/2023 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis