dlouhé zbraně,  Novinky

Ruger American Rifle 7,62×39

Náboj 7,62×39 je i přes dávné prognózy (nejen) mezi českými držiteli zbrojních průkazů stále oblíbený – a není to jen zásluha masivního rozšíření klonů Sa vz. 58. Sám slavný konstruktér Michail Kalašnikov nepovažoval za dobrý nápad zmenšení ráže jeho zbraně ze 7,62×39 na 5,45×39 mm a byl zastáncem původního střeliva, které konstruktéři N. M. Jelisarov a B. V. Sjomin vyvinuli v průběhu druhé světové války. Současné celosvětové snahy o hledání ideálních nábojů pro útočné pušky potvrzují domněnku, že zmenšení ráže není ta správná cesta.

Na českou střelnici jsem si přivezl americkou pušku vybavenou čínským zaměřovačem a na původně sovětské střelivo. Z kategorie lehkých opakovacích kulovnic jsem sáhl po americké pušce Ruger American Rifle Ranch ráže 7,62×39 se 16palcovou hlavní. Hned mne zaujala, splňuje požadavky, které jsem na lehkou opakovací kulovnici měl.

Délka zbraně pouhých 914 mm umožňuje příjemnou manipulaci na místech, kde je málo místa nebo hustý porost. Spoušť není vybavena napínáčkem, ale má velmi krátký chod s jazýčkovou pojistkou a stavitelný odpor…

Abych ale zbraň jenom nechválil, tak preciznímu strojírenskému zpracování trochu chybí finiš – pracovník, který na konci výrobního procesu před povrchovou úpravou strhne hrany, zejména ty hodně ostré, například na liště. Rozříznutý prst se mi zahojil rychle, takže test zbraně nebyl ohrožen, ale opět jsem si vzpomněl na našeho puškařského mistra, který za nestržené hrany dával záhlavec.

Autor článku Ruger American Rifle 7,62×39 zbraň důkladně vyzkoušel se třemi druhy střeliva a při denní i noční střelbě. Podrobný popis pušky a výsledky střelby najdete na stranách 36 až 39 Střelecké revue číslo 1/2022.

Střeleckou revui č. 1/2022 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis