dlouhé zbraně,  krátké zbraně,  Novinky

Ruger LC Charger

Dlouhá léta se zdálo, že náboj 5,7 x 28 mm z roku 1990 je odsouzen k živoření na okraji zájmu civilních střelců. Byl vyvíjen v 80. letech minulého století jako reakce na požadavek NATO na zlepšení účinku zbraně jednotlivce, který není vyzbrojen standardní útočnou puškou. Náboj se používal do dvou zbraní z nabídky zbrojovky FN. Konkrétně šlo o pistoli Five-SeveN a zbraň P90 z kategorie PDW. Ty se uplatňovaly především ve výzbroji speciálních jednotek v celém světě a objevily se i jejich (drahé) civilní verze. Zbraně v této ráži kromě FN vyráběly jen firmy malé nebo střední velikosti, až do toho po třiceti letech existence náboje 5,7 x 28 mm vstoupila firma Ruger se svojí pistolí 5.7. Připomeňme si, že zbraň se objevila těsně před započetím covidového blázince, který ve svých důsledcích v Americe přinesl další vzestup poptávky po zbraních a střelivu. Ruger tímto krokem otevřel střelcům cestu k celkem levné pistoli na (drahý) náboj, za níž stojí velká zbrojovka se svým servisem. Zbraň tehdy stála 800 dolarů. V roce 2022 byla za 869 dolarů a letos má v Americe nejlevnější provedení doporučenou cenu 899 dolarů, takže i tuto pistoli postihla inflace.

Sága zbraní Ruger ráže 5,7 x 28 mm má své pokračování i v letošním roce. Ale ještě než společnost Ruger představila svoji další novinku této ráže, předběhla ji firma Smith & Wesson, která na přelomu let 2022 a 2023 představila pistoli M&P 5.7. Jenomže u Rugerů měli v záloze další model. Na konci letošního května firma pustila na trh zbraň nazvanou LC Charger, což není ani čistokrevná pistole, ani karabina. Je to něco jako velká pistole, která vznikla zkrácením a očesáním karabiny, nebo, chcete-li, prodloužením pistole.

Ideovým příbuzným je ještě model PC Charger z roku 2020, což je varianta karabiny PC Carbine bez pažby a s kratší hlavní. PC Charger je ale na pistolové náboje 9 mm Luger. Především je však jasné, že Ruger LC Charger je nejbližším příbuzným LC Carbine. Nejenom ráže a zásobník, ale celé vnitřní uspořádání obou zbraní je prakticky totožné.

Celá typová řada zbraní Ruger na náboj 5,7 x 28 mm je představena v článku Ruger LC Charger na stranách 16 až 18 Střelecké revue číslo 8/2023.

Střeleckou revui č. 8/2023 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis