krátké zbraně,  Novinky

Ruger SP101

Nebyla by to správná americká zbrojovka, kdyby ve svém výrobním portfoliu neměla také tradiční americkou zbraň – tedy revolver. Ruger je vyrábí od roku 1953. Teď je má hned v několika modelových řadách a od roku 1989 mezi ně patří také malé obranné zbraně řady SP101, které se během dalších let objevily v mnoha variantách.

S prvním skutečně obranným moderním dvojčinným revolverem značky Ruger postaveným na malém rámu vlastní konstrukce se američtí střelci mohli setkat až roku 1989. Nová zbraň dostala modelové označení Ruger SP101. Svým způsobem to byl tah, který by jen málokdo očekával na počátku devadesátých let, kdy pistole pomalu, ale jistě začaly vládnout i policejním holsterům. Jenže v poslední dekádě dvacátého století se objevila výrazná poptávka po malých, ale výkonných modelech palných zbraní a malý Ruger SP101 byl v tomto směru trefou do černého.

Tak jako všechny velkorážové dvojčinné Rugerovy revolvery do té doby, tak i malá stojednička byla a je typická velkým podílem nikoliv třískového obrábění, ale levnější a efektivnější metody. Všechny díly včetně těch hlavních vznikají přesným odléváním do forem, což tehdy ještě nebylo obvyklé. I malé stojedničky tak dostaly typický Rugerův moderní, tehdy až futuristický design, díky němuž byl nový nerezový revolver na trhu dobře rozpoznatelný. Viditelné plochy byly upraveny do jemného polomatného lesku.

Bill Ruger, který byl jedním z průkopníků v používání tohoto vodě a vlhku odolného materiálu na všechny součásti svých zbraní, tedy své dlouholeté zkušenosti s odléváním nerezové oceli, jinak špatně obrobitelné, plně uplatnil i v konstrukci SP101. Revolver z ní měl nejen rám, hlaveň a nábojový válec s konzolí, ale i podstatně menší díly celého mechanismu, kohout a spoušť nevyjímaje. To mnohým uživatelům dávalo podstatně větší smysl než polonerezové konkurenční výrobky s mechanismem vyrobeným z uhlíkové oceli, podléhající vlhku a potu. Tak jako u svých předchozích revolverů, také v konstrukci SP101 Ruger uplatnil své oblíbené šroubové pružiny, které bicímu a spoušťovému mechanismu dávají na jedné straně vyšší odpor spouště, ale na straně druhé velkou životnost a spolehlivost i s různorodým střelivem. Odlišný design, výborná přesnost i s nízkoprofilovými pevnými mířidly a schopnost malé zbraně bezpečně střílet výkonným střelivem, okořeněná nižší cenou než u  konkurence, prakticky hned po uvedení revolveru na trh přiměly mnohé střelce doslova se zamilovat do této další povedené Rugerovy zbraně.

Ruger SP101 je doslova do detailů rozebrán a vyhodnocen v monografii Střelecké revue číslo 6/2022 na stranách 89 až 96.

Střeleckou revui č. 6/2022 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis