krátké zbraně,  Novinky

Sites Resolver 380

Mezi zbraně, o nichž kdysi každý slyšel, ale jen málokdo je viděl, patřila v 90. letech minulého století pistole Resolver 380 nebo též AW 380 Resolver od italské firmy Sites z Turína. Nebo se snad název společnosti měl psát SITES, neboť její název zněl Societa Italiana Tecnologie Speciali SpA.

Se společností SITES je kromě samopalů Spectre spjata také výroba samonabíjecích pistolí. Podobně jako samopal, ani pistole této firmy neudělala díru do světa a dlouhá léta představovala fenomén, o kterém se v našem oboru mluvilo, ale fakticky ji nikdo neznal. Výroba pistole Resolver 380, jak se ona trochu tajemná zbraň jmenovala, měla být zahájena v  roce 1991, ale než se reálně dostala mezi zákazníky, trvalo to zřejmě několik let. Společnost SITES na přelomu 80. a 90. let experimentovala s několika více nebo méně extravagantními modely pistolí ráže 9 mm Luger, ale Resolver na náboj 9 mm Browning krátký měl být začátkem nové generace obranných pistolí. Je jisté, že už v  první polovině 90. let bylo vyrobeno nějaké množství Resolverů, protože jejich popis proběhl většinou zahraničních odborných časopisů a o pistoli se podrobně psalo dokonce až v Japonsku. My jsme o ní psali ve Střelecké revui č. 12/1995 a ještě i potom. Zbraň vyrobená z  nerezavějící oceli představovala skutečně zajímavou konstrukci. Všechno u ní bylo podřízeno dosažení co nejmenší šířky (tloušťky), kterou se podařilo udržet na 16 mm. Zásobník byl jednořadý, s kapacitou sedm nábojů, výhradně dvojčinný spoušťový a bicí mechanismus (DAO) nevyžadoval přítomnost pojistky.

Podrobnosti o konstrukci a dalších osudech této technicky zajímavé zbraně jsou uvedeny v článku Sites Resolver 380 na stranách 74 a 75 Střelecké revue dubnového vydání roku 2022.

Střeleckou revui č. 4/2022 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis