Novinky,  ostatní

Skryté nošení westernového revolveru

Chápu, že po přečtení nadpisu si spousta lidí položí otázky typu: Proč bych, proboha, nosil revolver, když pistole je na nošení mnohem lepší, nebo Když už bych nosil revolver, tak proč westernový? Jsou to samozřejmě správné otázky, výhody pistolí proti revolverům byly mnohokrát probírány a jsou nepopiratelné.

Odpovědí je několik. Třeba proto, že jinou zbraň nemám a nechci si žádnou další pořizovat. Nebo proto, že s touto zbraní umím nejlépe zacházet. Zde platí stará pravda, že nejlepší zbraň na obranu je ta, kterou mám doma a střílím z ní nejčastěji. Tím pádem jsem na ni zvyklý a ve stresové situaci neřeším ovládání, pojistku, natažený kohout a podobně. Člověk vše dělá automaticky, jak je zvyklý. Pak je jedno, jestli se jedná o pistoli, revolver nebo třeba i brokovnici. Další odpověď na otázku je velmi jednoduchá – prostě proto, že chci. Líbí se mi to, mám tu možnost, tak proč to nezkusit? A mimochodem to, čemu se moderně říká cool factor, je zde hodně vysoko.

K té myšlence jsem se dostal přes kovbojskou akční střelbu. Jako aktivní střelec během roku vystřílím stovky nábojů z westernových revolverů. Zároveň soutěžím v kategorii, ve které střílím jednou rukou, takže jsem zvyklý tasit revolver a současně palcem téže ruky natahovat kohout. Revolvery mám s délkou hlavně 4¾ palce, což už je relativně přijatelné pro civilní nošení. Když jsem procházel webové stránky amerických výrobců westernových opasků a pouzder, zaujalo mě, že také nabízejí pouzdra na skryté nošení těchto revolverů. Samozřejmě vyrobená z kůže, vzhledem k tradici nikdo o jiném materiálu ani neuvažuje. A dalším hledáním na internetu jsem zjistil, že skryté nošení těchto zbraní není v USA až tak neobvyklé, i když názory na tuto praxi se různí…

Jak vypadá pouzdro pro skryté nošení westernového revolveru a jak dopadly praktické zkoušky se dočtete v článku na stranách 24 a 25 Střelecké revue číslo 11/2021.

Koupit časopis