krátké zbraně,  Novinky

Smith & Wesson 686

Roku 1980 zbrojovka Smith & Wesson uvedla na trh nový, více než kilogramový šestiranový revolver ráže 357 Magnum, model 581/586, vyrobený kompletně z uhlíkových ocelí. Zatímco model 581 měl pevné hledí tvořené drážkou vyfrézovanou na rámu, model 586 se od něj lišil především stavitelným hledím. Obě verze dvojčinného (DA/SA) revolveru byly postaveny na zesíleném rámu, ve firemní nomenklatuře nazvaném L, který tvořil jakýsi kompromis mezi menším rámem K a podstatně větším i těžším rámem N. Základní povrchová úprava obou revolverů byla provedena sytým modřením. Nový revolver pak brzy dostal posilu v podobě konstrukčně totožných sourozenců ráže 357 Magnum – modelů 681 a 686, jejichž díly jsou vyrobeny z jakostních nerezových ocelí.

Když se po všech stránkách odolný revolver Smith & Wesson 686 objevil v roce 1981 na americkém trhu, rychle se stal jednou z nejoblíbenějších zbraní. Jako soupeř už letitého Coltu Python, vyráběného od roku 1955, měl nepřehlédnutelnou přednost: stál zhruba polovinu toho, co slavný revolver s hříbětem ve znaku, ale přesto se s ním mohl směle srovnávat v přesnosti a odolnosti, ale i po stránce kvality vnějšího designu a zpracování. Mnozí tehdy předpovídali modelu 686 oslnivou budoucnost. Ta se sice dostavila, ale nikoliv – jak se dnes někdy traduje – ve služební sféře. Přinejmenším k tomu ani zdaleka nedošlo v očekávaném rozsahu. Týmy US Navy SEAL tyto zbraně okrajově používaly při svých obojživelných operacích. Také americké policejní složky zřejmě zpočátku spoléhaly na nerezovou, vodě odolnou konstrukci: revolvery S&W 686 v roce 1988 v omezených počtech zavedly tamní celní služba a pohraniční policie. U těch se snad ještě mohou vyskytovat, podobně jako u imigrační služby. Jinak je neakceptoval žádný z velkých policejních sborů v USA. Došlo k tomu jen u některých menších policií, spíš na základě osobních preferencí. Jinak už se tehdy projevoval příklon k pistolím…

Střelecký dýchánek s revolverem na výkonný náboj 357 Magnum je pro střelce zvyklé na mírnější projevy pistolové 9 mm Luger vždy zážitek. Nejde ani tak o ohlušující ránu, kterou na střelnici zachytí sluchátka, jako o tlakovou vlnu způsobující otřesy vlastní kůry mozkové, zubů i  jiných orgánů v těle, které jsou zvlášť citelné při střelbě z betonového přístřešku na střelnici. Každý výstřel provází razantní kopnutí přenášející se do zápěstí střelce.

Podrobný popis ikonického revolveru a zážitky ze střelnice najdete v článku Smith & Wesson 686 na stranách 16 až 19 Střelecké revue číslo 12/2022.

Střeleckou revui č. 12/2022 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis