krátké zbraně,  Novinky

Smith & Wesson M 36 a M 60

Malé revolvery pro skryté nošení vždycky patřily do kategorie slušně prodejných zbraní. Věděli to také, vlastně v první řadě, šéfové firem Smith & Wesson a Colt.

Před rokem 1950 byl na poli malých revolverů úspěšnější Colt se svým modelem Detective Special. V roce 1950 pak přišel s dalším trumfem v podobě hliníkového Coltu Cobra. Psali jsme o něm ve Střelecké revui č. 11/2019.

Smith & Wesson měl určitou převahu ve čtyřpalcových služebních revolverech pro nošení v opaskovém pouzdru. Více než polovina amerických policistů nosila typ, který známe jako model 10 i z komise v našich prodejnách. Tento model má také variantu s dvoupalcovou hlavní, ale stále to nebyla zbraň pro pohodlné skryté nošení.

V druhé polovině čtyřicátých let vývojové oddělení zbrojovky Smith & Wesson dostalo za úkol připravit nový obranný revolver velmi malých rozměrů, jenž měl být schopný bezpečné střelby velkorážovým služebním nábojem 38 Special, zavedeným tehdy prakticky ve všech policejních sborech USA. 

Zbraň byla představena na výročním kongresu International Association of Chiefs of Police (mezinárodní asociace policejních šéfů) v Coloradu. Odborné publikum, které se tam sešlo, bylo mile překvapeno, a jelikož byl revolver představen na setkání policejních náčelníků, dostal jméno Chiefs Special a při přechodu na číselné označování typů byl označen jako M 36.

Tento revolver se vyrábí dodnes. Dostal „brášku“ z nerezavějící oceli (M 60) a stal se základem pro vývoj dalších modelů.

Historii a současnost kapesních revolverů Chiefs Special a jejich následovníků najdete v článku Smith & Wesson M 36 a M 60 na stranách 26 až 28 a navazujícím textu Další vývoj osmatřicítky pro náčelníky na stranách 29 až 31 Střelecké revue číslo 2/2021.

Koupit časopis