krátké zbraně,  Novinky

Smith & Wesson M&P 5.7

Náboj zamýšlený původně jako vojenský pro zbraně kategorie PDW se dere na civilní trh. Pomalu, ale jistě na něj začínají slyšet, světové zbrojovky. Desítky let po PDW FN P90 a po pistoli FN Five Seven se do vývoje pustila a před rokem začala prodávat pistoli této ráže firma Ruger, na letošní SHOT Show se představila s novou pistolí společnost Smith & Wesson.

Náboj 5,7 x 28 mm (NATO) byl uveden v roce 1990 a vyrábí se v řadě variant; od roku 2001 je standardizován v rámci NATO. Na první pohled nepatří do pistole, ale spíš do útočné pušky. Aby tomu tak nemuselo být, vyžaduje se od konstruktérů velká invence a představivost. Rychlá a lehká střela náboje 5,7 x 28 mm se liší od většiny výkonných služebních ráží svým tvarem, hmotností a rychlostí. Náboje od různých výrobců mívají střely hmotnosti 1,5–2,6 g s počáteční rychlostí 700–1000 ms-1 a energií 510–540 J – to platí pro hlaveň délky 260 mm, zatímco z běžné pětipalcové hlavně je v0 obvykle asi o 90 ms-1 nižší a adekvátně poklesne rovněž E0. Jakkoliv může být kinetická energie střely srovnatelná například s náboji 9 mm Luger, složky hybnosti jsou úplně jinde. A zde přichází výzva pro konstruktéry pistole, která má mít víceméně konvenční vzhled, velikost a hmotnost, musí mít skvělou ergonomii, přijatelný zpětný ráz, musí být přesná, spolehlivá a v podstatě levná (technologicky nenáročná) a měla by být i hezká.

Zpožděné otevření závěru je konstrukcí zbraně dobře načasováno tak, že k němu dochází, až když střela opustí vývrt hlavně. Přesto je extrakce nábojnice provedena s dostatečnou razancí. Výrobní firma zároveň tvrdí, že funkční cyklus zbraně je zkrácený, což má pozitivní vliv na průběh střelby. V důsledku absence výkyvu hlavně také zůstává osa hlavně po celou dobu výstřelu i po něm v téže poloze vůči zbrani.

Další detaily nové pistole na netradiční náboj najdete v článku Smith & Wesson M&P 5.7 na stranách 12 až 14 březnového čísla Střelecké revue ročníku 2023.

Střeleckou revui č. 3/2023 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis