dlouhé zbraně,  Novinky

Smith & Wesson M&P FPC

Společnost Smith & Wesson v poslední době doplňuje jak svoji nabídku krátkých palných zbraní, tak kolekci zbraní dlouhých. A nejde o nějaké konvenční modely, nýbrž o zbraně konstrukčně zajímavé, jako je například pistole M&P 5.7 nebo i brokovnice M&P 12. Nejnovější novinku bychom mohli nazvat krátkou dlouhou zbraní. Jedná se totiž o skládací samonabíjecí karabinu ráže 9 mm Luger, která se rovněž vyznačuje neotřelou koncepcí a zajímavými konstrukčními prvky.

Nová zbraň se jmenuje M&P FPC neboli Folding Pistol Carbine. Už název říká, že je určena na pistolové střelivo a že je skládací. Dodejme, že je skládací v tom smyslu, že jde skutečně složit přibližně na polovinu původní délky a nemá jen sklopné hlaviště pažby. Přední část zbraně tvořená hlavní a předpažbím M-Lok se na masivním kloubu sklápí vlevo; předtím je zapotřebí stisknutím vyčnívající páky odjistit zámek kloubu, který jinak fixuje hlavňovou část v souosé poloze se zbytkem zbraně. Hlaveň se kolem kloubu otočí o 180° a přiklopí k druhé polovině pušky s pouzdrem závěru, závěrem, rukojetí a pažbou. Oba díly spojí a v této vzájemné poloze fixuje levé rameno napínacího táhla závěru, které se zacvakne do jednoho z otvorů M-Lok v perforovaném předpažbí. Rozložení je, alespoň na instruktážním videu výrobce, velice snadné a zvládnete je jednou rukou…

Určení karabiny M&P FPC je jasné. Má sice v názvu také policii, ale poslouží velmi dobře k obraně domu, a protože je skladná a rychle použitelná, hodí se také jako kamarádka na cesty a pochopitelně pobaví na střelnici. Obrovská výhoda je její skladnost, ovšem ve složeném stavu nemůže střílet… Nová karabina od S&W samozřejmě nevznikla v tržním vzduchoprázdnu: zlé jazyky vykládají, že se firma inspirovala u konkurence. Nejčastěji se nová zbraň Smith & Wesson porovnává s modelem KelTec Sub2000 ráže 9 mm Luger.

Článek Smith & Wesson M&P FPC představuje novou zbraň tradiční americké firmy. Jak dopadlo úsilí konstruktérů o originální řešení a jak vychází srovnání se stávající konkurencí, se dozvíte na stranách 34 a 35 Střelecké revue číslo 5/2023.

Střeleckou revui č. 5/2023 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis