krátké zbraně,  Novinky

Smith & Wesson SD inovovaný a levnější

Od roku 1982 musely zbrojovky nějakým způsobem reagovat na fakt, že se objevily pistole Glock s polymerovým rámem a předepnutým úderníkem. Když se ukázalo, že zákazníci to chtějí, začaly se předhánět, kdo bude mít plasťák dřív a ukousne si z koláče. Mít v sortimentu aspoň jednu plastovou pistoli byla prestižní záležitost. Zareagovala také firma Smith & Wesson, která v roce 1994 představila pistoli Sigma s polymerovým rámem.

Sigmu soudně napadl Glock, který v jejích některých uzlech viděl neoprávněnou kopii svých patentovaných technických řešení. Firmy se od roku 1997 soudily a pokud víme, tak společnost Smith & Wesson zaplatila Glocku nepublikovanou částku. Pistoli Sigma to ovšem nepomohlo. Zákazníci ji nijak vřele nepřijali, i když vydržela v nabídce až do roku 2010. Prý ji udržela nad vodou zakázka pro afghánské ozbrojené síly. To byly ty, které potom utekly před Tálibánem, nebo k němu přešly, takže zbraně, které z 22 000 dodaných přežily, dnes má nejspíš Tálibán.

… Řada SD se původně vyráběla s černým rámem. Mimo úchopové plochy má povrch rámu mírně pískový dezén. Rukojeť je, podobně jako u jiných plastových pistolí, bez střenek a úchopové plochy po stranách, vpředu i vzadu jsou zdrsněné. Pistole je vybavena lištou pro příslušenství, ale nemá na závěru rozhraní pro kolimátor. To se v roce 2011 nenosilo…

Zatímco pistole SD9 VE a SD40 VE už v nabídce výrobce nejsou, základní provedení SD9 a SD40 se donedávna v katalogu S&W vyskytovalo, byť se asi doprodávalo. V nabídce už loni na podzim chyběla základní černá verze a byly k dispozici jen pistole s šedivým a hnědým rámem.

Vypadalo to, že tyto zbraně v nabídce skončí, ale je to jinak. Firma se rozhodla, že i starý a poměrně laciný model po 12 letech na trhu projde faceliftingem. Tak se zrodil model SD9 2.0. Pokud se někdo domnívá, že došlo k zásadní modernizaci, tak se mýlí. SD9 2.0 je stále ten známý glockoid, odvozený kdysi od modelu Sigma. Na rámu se nezměnilo vůbec nic a mimo jiné tam stále nejsou výměnné hřbety rukojeti ani rozhraní pro montáž kolimátoru, což ovšem střelec – zvlášť ten s menším rozpočtem – oželí. Nezměnil se ani spoušťový a bicí mechanismus a změny jsou vlastně patrné jen na závěru.

Momentálně asi nejlevnější originální S&W pistole je představena v článku Smith & Wesson SD inovovaný a levnější na stranách 10 až 11 březnového čísla Střelecké revue ročníku 2024.

Střeleckou revui č. 3/2024 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis