krátké zbraně,  Novinky

Sphinx a Phoenix

Historie pistolí Sphinx se i s použitím archivních materiálů Střelecké revue a dalších solidních pramenů popisuje poměrně obtížně, protože nejen odborní publicisté, ale dokonce i samotní její aktéři leccos vykládají nepřesně, mylně a nezřídka z nějakých důvodů odlišně. Počátky pistolí Sphinx jsou ale beze všech pochybností spojeny se jménem Martina Tůmy, nadaného konstruktéra českého původu, který emigroval v roce 1968 do Německa, ale posléze se usadil ve Švýcarsku, kde se zaměřoval především na vývoj pistolí. Asi v roce 1975 založil Tůma v Solothurnu převážně vývojovou firmu ITM (Industrial Technology & Machines AG), pod jejíž záštitou se pak v omezených počtech vyráběly nepatrně upravené kopie československé pistole ČZ 75 s označením ITM AT-84 (včetně kompaktní verze) a AT-88. Krátce při tom spolupracoval s italskou zbrojovkou Fratelli Tanfoglio a britskou firmou Sphinx/Muller. Tůmovi se připisuje rovněž konstrukce pistole AT-2000, která přímo navazovala na jeho dost populární osmaosmdesátku. Šlo o čistý klon české ČZ 75 s několika moderními zdokonaleními.

Pistole s označením Sphinx patřily a patří z technického hlediska k nejlepším, ale i nejdražším, klonům CZ 75. Jejich osudy a současnou nabídku mapuje článek Sphinx a Phoenix ve Střelecké revui číslo 2 ročníku 2022 na stranách 22 až 26.

Střeleckou revui č. 2/2022 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis