krátké zbraně,  Novinky

Springfield Echelon

Máme za sebou téměř čtvrtinu 21. století, takže mnohé z toho, co bylo moderní a úžasné na jeho začátku, už dnes úplně moderní není a pro další čtvrtstoletí se to musí v lepším případě modernizovat a v horším úplně překonstruovat, aby to odpovídalo požadavkům doby. Společnost Springfield Armory na tom také intenzivně pracuje.

Na přelomu 20. a 21. století obchodní a také snad trochu výrobní společnost Springfield Armory hledala model pistole s polymerovým rámem, s níž by se dalo konkurovat Glocku. Protože Glockovy patenty tehdy ještě platily, musela to být zbraň, kterou Glockovi právníci nebudou moci napadnout. Samotná firma Springfield Armory měla tehdy v sortimentu jenom pistole na bázi Coltu 1911 s ocelovým rámem. A už vůbec neměla zbraně, které by byly kapesní. Pokud chtěla nabídnout alternativu ke všechny válcujícímu Glocku, musela tu zbraň najít, i kdyby byla na konci světa. Nakonec se zdrojem nových pistolí stalo Chorvatsko…

… Zásadní novinka se objevila v červenci 2023. Nová pistole se jmenuje Echelon a pojmenování údajně získala podle odstupňované bitevní sestavy, známé již od antiky. O Hellcatu se psalo, že byl vyvinut v Americe, ale vyrábí se určitě v Chorvatsku. Také Echelon se vyrábí v Chorvatsku a je to na pistoli napsané. Je možné, že Springfield Echelon se pod nějakým jiným obchodním jménem objeví v nabídce firmy HS Produkt pro Evropu. (Dělávají to tak. Třeba Hellcat se prodává jako HS Produkt H11.) Výrobce a jím podporovaní prominentní američtí autoři tvrdí, že po víc než dvaceti letech se u Springfield Armory nejedná o nějaký další upgrade řady pistolí XD, ale jde o kompletně novou konstrukci.

Vývoj americko-chorvatské spolupráce při výrobě moderních pistolí a cestu od XP k Echelonu popisuje článek Springfield Echelon na stranách 18 až 21 Střelecké revue číslo 2/2024.

Střeleckou revui č. 2/2024 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis